В Україні днями зафіксували перший цього року випадок свинячого грипу. Інститут епідеміології та інфекційних захворювань імені Громашевського підтвердив, що таке лихо спіткало 21–річну киянку, виховательку дитсадка. Однак молода жінка, яку госпіталізували і надали необхідне лікування, вже одужала.
Багатьох українців сама згадка про «свинячу» недугу і досі змушує хвилюватися. Адже три роки тому, коли цей вірус накрив Україну, він спричинив важкі ускладнення, зокрема атипову пневмонію, що мала летальні наслідки. Сьогодні лікарі запевняють: панікувати не варто, адже більшість з нас уже має імунітет до цього штаму грипу. «Цей грип справді циркулює, але вже не викликає масового захворювання і летальних випадків, як у попередні сезони», — запевняє директор державного центру інноваційних біотехнологій Олександр Гриневич. За словами фахівців, масового поширення «свинячого» грипу не буде. Водночас медики нагадують: майже всі летальні випадки попередніх років пов’язані з тим, що хворі вчасно не звернулися по допомогу. Тож якщо лікар пропонує госпіталізацію — відмовлятися не можна. Воювати з цим вірусом краще у стаціонарі, ніж удома.
Алла Мироненко, завідувач відділу Інституту епідеміології та інфекційних захворювань НАМН України ім. Громашевського, передбачає, що епідемічний сезон розпочнеться в Україні з середини січня. Хоча деякі колеги пані Мироненко схильні «відкладати» пік епідемії на лютий і попереджають: боротися цього сезону нам доведеться з абсолютно новими штамами грипу, що мають назву «Вікторія» і «Вісконсін», а найефективніший спосіб убезпечення від недуги — щеплення.
Особливо пильними до свого здоров’я, за словами завідувача кафедри НМУ ім. Богомольця Сергія Крамарева, мають бути люди з хронічними захворюваннями, імунодефіцитом, малюки до п’яти років, літні люди і вагітні жінки. Найперше, що маємо пам’ятати на порозі епідемії, — важливість елементарних правил: достатньо висипатися, мити руки (особливо після поїздки громадським транспортом), повноцінно відпочивати і в жодному разі не переносити хворобу на ногах.
Особливу увагу варто зосередити на харчуванні. Воно має бути збалансованим і багатим на білки, насамперед тваринного походження — м’ясо, риба. Це потрібно для повноцінної роботи імунітету, каже завідувачка кафедри Національної медичної академії післядипломної освіти ім. Шупика Лариса Кузнецова. Особливо важливий такий раціон для дітей. Якщо ж імунітет усе–таки не витримав атаки хвороби, не вдавайтеся до самолікування. Долати грип краще у співпраці з досвідченим лікарем. Адже ця хвороба небезпечна своїми ускладненнями, зокрема отитом, пневмонією, гайморитом.
А ТИМ ЧАСОМ...
Нині від «свинячого» грипу страждають наші західні сусіди: у Польщі померло четверо і госпіталізовано 16 людей. Вірус H1N1 уражує переважно молодих та людей середнього віку і може перерости у пневмонію на 5–6–й день хвороби. Різновид запалення легенів, який він провокує, лікується важко: потрібна ударна доза антибіотиків, іноді — реанімація і штучна вентиляція легенів. Часто недуга спричиняє синдром Гієна–Барре — гострий полірадикуліт у дорослих.