Нинішня російська влада замахнулася на святе — одвічну любов свого народу до чарки. Ще 2011 року тодішній президент Дмитро Медведєв оголосив боротьбу з цією «національною бідою» на законодавчому рівні. У рамках відповідних заходів було заборонено продаж алкогольних напоїв у нічний час (окрім закладів громадського харчування), у транспорті та в торговельних точках площею менше 50 метрів. Проте на той час ці обмеження стосувалися тільки алкогольних напоїв, вміст спирту в яких становить не менше 5%. Але з 1 січня 2013 року набули чинності нові, ще жорсткіші правила. Уперше в історії алкогольним напоєм у Росії оголошено навіть легке пиво.
Як повідомляє Бі–Бі–Сі, раніше російське законодавство прирівнювало пиво до харчових продуктів. І навіть після запровадження жорстких правил щодо торгівлі алкоголем його продаж було дозволено в кіосках та на літніх торговельних ятках нарівні з квасом чи соками. Тепер же придбати пляшку хмільного напою, незалежно від його градуса, у Росії можна лише у великих магазинах. Звісно, в «дозволений» час. До всього ж, пиво подорожчає — на нього зріс акциз. А вже після Різдва буде підвищено й мінімальну ціну горілки — згідно з рішенням Росалкогольрегулювання, півлітрова пляшка 40–градусної оковитої з 7 січня коштуватиме не менше 170 рублів (близько 44 гривень).
З Нового року також набув чинності закон про повну заборону будь–якої реклами алкогольних напоїв у всіх ЗМІ на території Російської Федерації. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, мешканці Росії вживають найбільше алкоголю з усіх країн світу — в середньому 32 літри чистого спирту на рік.
До слова, невдовзі кіоскам можуть заборонити торгувати й цигарками — відповідний закон у першому читанні три тижні тому ухвалила Держдума РФ. В разі, якщо таку заборону буде запроваджено, кіоскова торгівля в Росії поступово відімре як така, адже левову частку виручки таких точок становить саме продаж пива й тютюнових виробів. За розрахунками експертів, у результаті роботу втратять щонайменше півмільйона людей.