«УДАР» не даватиме бити наших колег по опозиції»
— Пане Валерію, ваша фракція — єдина з опозиційних, яку в сесійній залі нової ВР посадили не «на гальорці», а з виходом до президії. Чи не є це підтвердженням здогадок про те, що влада ставиться до «УДАРу» як до найбільш поміркованої з опозиційних сил, не схильних до різких рухів?
— Така посадка є передбачуваною. Ліва частина залу — це комуністи, права — опозиція. В нашій фракції 42 депутати, прийдуть ще двоє, і наш сектор розрахований якраз на 44 місця. Влада зараз, мабуть, шкодує, що не противилася такій розсадці, бо в «УДАРі» всі партійці ведуть здоровий спосіб життя, підковані не тільки інтелектуально, а й здорові фізично.
— Але, як показали перші дні нової Ради, «УДАР» принципово не бере участі в парламентських бійках. Це принципова позиція? Пригадується, свого часу «УДАРівці» брали участь у штовханині в Київраді.
— Ми не б’ємо депутатів. Хоча в нашій команді є й чемпіони з пауерліфтингу, і з боротьби, і з боксу. Про лідера я взагалі не кажу — йому не можна цього робити, бо кулаки Віталія Кличка, як він сам сказав, — це ядерна зброя. Але коли в сесійній залі починатиметься штовханина, ми не будемо давати бити наших колег.
— Зараз у ВР на першому плані — хлопці зі «Свободи». Наскільки «УДАР» підтримує їхній радикалізм? І чи не диктує «Свобода» власні умови гри всій опозиції?
— Я б не ставив питання таким чином, що «УДАР» підтримує «Свободу». «Свобода», Об’єднана опозиція й «УДАР» — це ідеологічно абсолютно різні політичні сили. Але в нас є погоджені позиції — персональне голосування депутатів, євроінтеграція, захист прав опозиції, і ми їх активно спільно відстоюємо.
Результативність наших дій показали перші голосування у Верховній Раді, а також минулого тижня в Київраді. Звичайно, коли дійде до питань ідеологічного характеру, кожна політична сила виходитиме із власної ідеології. Бо ми є окремі політичні сили — у кожної свої програмні цілі, різні члени партій.
«Щодо спроби підкупу нашого депутата триває дослідча перевірка»
— Якщо так, то, певно, у вас і ступінь опозиційності різний. Чи готовий «УДАР» до компромісів із владою? Якщо так — то з яких питань?
— Ми — опозиційна фракція і ведемо політику на відсторонення Партії регіонів від влади. Тому за жодних обставин не будемо їх підтримувати. У нас немає ідеологічної спільності.
— Водночас доводилося чути, що серед наступних «тушок», які перейдуть на бік більшості, будуть представники «УДАРу», зокрема обрані по «мажоритарці». Чи можна це упередити?
— У нас нема й не буде «тушок». В «УДАРі» був дуже прискіпливий кадровий відбір, особливо по мажоритарних округах. Фракція досить згуртована, тісна в питанні взаємин депутатів один з одним.
«Тушки» були в іншій політичній силі, і дуже шкода, що це наші колеги по опозиції. Я думаю, що наша фракція натомість буде тільки зростати кількісно.
— Але багато хто з депутатів від «УДАРу» — підприємці, тобто дуже вразливі люди в питанні тиску влади на їхній бізнес. Скажімо, подейкують, що ваш мажоритарник від Київської області Руслан Сольвар однією ногою вже у «регіональній» більшості...
— Люди бізнесу, які йшли до нас у фракцію, були свідомі того й розуміли, що доведеться терпіти тиск.
Щодо Сольвара, то немає в нього такого наміру. Влада запустила цю провокацію. Це дуже серйозна образа. Я не знаю, як Руслан терпить цей наклеп.
— Наша газета першою серед ЗМІ повідомила про те, що Сергію Капліну, вашому мажоритарнику з Полтавщини, пропонували 5 млн. доларів за перехід у Партію регіонів. Як ви вважаєте, це була реальна пропозиція, а не вигадка або чийсь телефонний жарт?
— Так, реальна. Є заява, подана Капліним до Генпрокуратури, зараз триває дослідча перевірка. Я закликаю кожного опозиціонера робити так, як вчинив Каплін, — фіксувати «вербування» і писати заяву до правоохоронних органів.
— У контексті опозиційності вашої фракції не можна не згадати всі ті розмови, що були перед виборами: «УДАР» фінансується олігархом Фірташем. І присутність «УДАРу» на фірташівських телеканалах непрямо свідчила саме про це.
— Це такі самі розмови, як і про «тушкування» нашої фракції. Вони спрямовані на дискредитацію реальної, молодої, потужної опозиційної сили.
«УДАР» хоче призначити вибори мера Києва на 2 червня
— Як ви прокоментуєте розподіл комітетів між фракціями? На чому базувався особисто ваш вибір комітету?
— Ми наполягали, щоб опозиції були віддані комітети, закріплені за нею регламентом у 2007 році. (Цей принцип було дотримано лише частково. — Авт.).
У нашій фракції будь–який депутат може обійняти керівну комітетську посаду. Особисто я — кандидат юридичних наук, моя спеціалізація конституційне право, я заслужений юрист України. Я обрав Регламентний комітет (став заступником голови), а мав як варіанти і комітет із законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності, правової політики, правосуддя.
— Пане Валерію, вас знають як багаторічного депутата Київради та знавця проблем столиці. Коли нарешті буде призначено вибори мера Києва і міськради?
— Уже в перший день нової Верховної Ради наша фракція подала проект постанови про призначення виборів київського міського голови на 2 червня 2013 року. Але буде так, як визначиться парламент.
— Чи може ця ВР ухвалити закони про повернення райрад у Києві?
— Я вважаю, ради в районах Києва не потрібні. Повинні бути виконавчі комітети Київради — не адміністрації, які представляють гілку виконавчої влади і не мають відношення до місцевого самоврядування, а розпоряджаються ресурсом громад замість них самих. На жаль, у нас бюджет забирається на гору, а вже звідти розподіляється на місця. Натомість, за європейською традицією, бюджети мають формувати знизу.