Де Христос родився

26.12.2012
Де Христос родився

Католицький патріарх Єрусалима Фуад Твал зі скульптурним зображенням новонародженого Ісуса під час Різдвяної Всеношної у Вифлеємі.Фото Рейтер.

Переважна частина християнського світу вчора святкувала Різдво. Уперше це свято було внесено в церковний календар у IV сторіччі, і тоді ж було обрано символічну дату — 25 грудня, адже точна дата народження Ісуса не відома. Українська, Російська, Єрусалимська та деякі інші церкви досі відзначають Різдво 25 грудня за «старим стилем», тобто юліанським календарем — у григоріанському цій даті відповідає 7 січня.

Різдвяна меса у Святий вечір, яку позавчора відслужив у базиліці святого Петра у Ватикані 85­річний Папа Римський Бенедикт XVI, стала восьмою з початку його понтифікату. У своїй проповіді до 10 тисяч присутніх вірян очільник Римо­католицької церкви закликав людей знайти час для Бога у стрімкому сьогоденні, а також зберегти мир у світі. Папа закликав покласти край громадянській війні в Сирії, а також якомога швидше вирішити конфлікт між Ізраїлем та Палестиною.

А вчора опівдні (о 13:00 за київським часом) Папа Бенедикт XVI виголосив із балкону Собору Святого Петра традиційне різдвяне послання Urbi et Orbi («Місту та світу»), в якому повторив стурбованість насиллям у Сирії, ізраїльсько­палестинським конфліктом та ситуацією в Африці. Також він закликав до релігійної толерантності владу Єгипту, де пройшли дитячі роки Ісуса. Згадав понтифік і про гарячі точки Чорного континенту, зокрема Малі, частину якого захопили ісламські екстремісти, Нігерію, де часто скоюють теракти проти християн та християнських храмів, Конго і Кенію, які роз’їдають внутрішні конфлікти. Говорячи про Азію, Папа закликав нове керівництво Китаю до пошанування релігії та релігійних звичаїв. Адже, за офіційною статистикою, у Китаї нині мешкає приблизно 25 мільйонів християн. За неофіційною, що її ведуть організації, що займаються допомогою християнам Китаю, у цій країні налічується вже до 130 мільйонів послідовників Христа. Американський теолог Харві Кокс прогнозує, що упродовж найближчих 20 років Китай стане домівкою для найбільшого числа християн у світі. У КНР діє так звана патріотична церква, підпорядкована комуністичному режиму. І саме кількість членів цієї церкви береться до уваги в офіційній статистиці. Проте значно більша частина вірних у Китаї належить до так званих підпільних церков. Це християнські спільноти, які не визнають «керівної і спрямовуючої» ролі партії, за що потерпають від репресій з боку влади.

Папа Римський завершив послання Urbi et Orbi благословенням християн світу багатьма мовами, зокрема й українською.

Святковий настрій учора панував і у Вифлеємі. Місто, де, згідно з Біблією, народився Ісус, розташоване на Західному березі Йордану — на території Палестинської автономії… Різдво там відзначають і 25 грудня, і 7 січня, адже до місця, де колись у яслах лежав Христос, з’їжджаються християни найрізноманітніших конфесій.

У зведеному 1700 років тому на місці народження Христа храмі Різдва відбулася святкова меса. Глава Католицької церкви в Єрусалимі Фуад Твал, звертаючись до парафіян, підтримав ідею створення Палестинської держави. Латинський патріарх заявив, що це Різдво «може стати святкуванням народження Христа і народження держави Палестина». Він також закликав народи Близького Сходу до миру.

У месі взяло участь понад 15 тисяч прочан з усіх куточків світу. Упродовж Різдвяних свят як за григоріанським, так і за юліанським календарем на сцені, встановленій біля різдвяної ялинки на площі Ясел, відбуватимуться концерти та вертепи, які приваблюють натовпи прочан і туристів. Торік у цей період Вифлеєм відвідали 135 тисяч людей. Цього року, у зв’язку із загостренням ізраїльсько­палестинського конфлікту, гостей очікується менше.

  • Майдан біля Кремля

    Російські активісти активно вивчають «матбазу» масових протистоянь із правоохоронцями: щити, балаклави, коктейлі Молотова... За прикладами, благо, далеко ходити не треба: поряд, якихось шість сотень кілометрів, — Україна, де досвідчені товариші покажуть, навчать, передадуть досвід. >>

  • Кремлівська «Зміна»

    Лідер партії «Зміна» (Zmiana) Матеуш Піскорський не знав, що його партію фінансували російські спецслужби — така лінія захисту польського політика, заарештованого у Польщі за шпигунство та поширення антиукраїнських настроїв. Прокуратура і Агенція внутрішньої безпеки стверджують, що все було саме навпаки. >>

  • Потрібні робочі руки

    На тлі низького безробіття та великої кількості вакансій чеський уряд започаткував нову державну програму запрошення іноземних фахівців, повідомляє «Радіо «Свобода». Ідеться передусім про кваліфіковану робочу силу, яка зможе закрити прогалини на чеському ринку праці, а головним джерелом таких фахівців чехи бачать Україну. >>

  • З голоду не помрете, але паски затягуйте

    Міністри фінансів країн єврозони та представники Міжнародного валютного фонду після 11-годинних переговорів у Брюсселі домовилися вчора про новий транш допомоги для Греції в 11,5 млрд. доларів (10,3 млрд. євро) та реструктуризацію боргу, повідомляє Бі-Бі-Сі. >>