Південна Корея вчора обирала президента. Посаду глави держави виборювали шестеро кандидатів, але реальними претендентами на перемогу були лише двоє з них. Підвищений інтерес до цих виборів спостерігався не лише в країні, а й в усьому світі, оскільки вперше в історії Південної Кореї найвищу державну посаду може посісти жінка. Йдеться про 60–річну Пак Кин Хе — доньку колишнього президента. Один рекорд вона вже побила — уперше жінка взяла участь у президентських перегонах.
Пак Кин Хе представляє правлячу консервативну партію «Сенурі». Її головним суперником у боротьбі за посаду є кандидат від провідної опозиційної сили — Об’єднаної демократичної партії — 59–річний Мун Чже Ін. Згідно з соціологічними опитуваннями напередодні виборів, за Пак готові були віддати голоси майже 50 відсотків респондентів, а за Муна — близько 41,5. При цьому консерваторку підтримують переважно люди старшого покоління, а ліберальні ідеї Муна приваблюють молодь.
Симпатії літніх виборців до Кин Хе пояснюються повагою до її батька — президента Пак Чон Хі, який залізною рукою правив країною у 1963—1979 роках і за якого «був порядок». Молодь же сприймає Пака–старшого як жорстокого диктатора, лише після смерті якого 1979 року в Південній Кореї розпочалися демократичні процеси (твори «вождя» навіть було вилучено з бібліотек). Окрім того, молодше покоління вважає, що ліберал Мун Чже Ін має більший досвід державного управління, оскільки у 2003–2008 роках він був главою канцелярії президента Ро Му Хена.
Попри жорстку конкуренцію під час виборчої кампанії, передвиборчі програми двох головних кандидатів мало чим відрізнялися. Обидва політики обіцяють покращити соціальний захист, пожвавити економічне зростання та налагодити відносини з Північною Кореєю. Хоча Пак є прибічницею більш жорсткої позиції у контактах з КНДР, а Мун виступає за тісніші взаємини з агресивним комуністичним сусідом. Зате обоє повністю сходяться ще в одному дуже важливому для Південної Кореї питанні — врегулюваннi проблеми чеболів, які мають занадто великий вплив на політичне життя країни і, одночасно, є розсадниками корупції найбільших масштабів. У Південній Кореї чеболами називають великі холдинги та корпорації, власниками яких у переважній більшості є родинні клани.
Голосування завершилося вчора о 12–й годині за київським часом. За результатами більшості екзит–полів, Пак Кин Хе здобула близько 50 відсотків голосів, Мун Чже Ін — на 1–2 відсотки менше.