З новими дзвонами, оновленим органом та оглядовим майданчиком для кращого споглядання фасаду зустріне свій 850–річний ювілей Нотр–Дам–де–Парі — знаменитий собор Паризької Богоматері. Відлік ведуть із 1163 року, коли було закладено перший камінь у фундамент храму.
Будівництво Нотр–Даму тривало майже століття. Урочистості теж затягнуться, хоча й не так надовго — до 24 листопада 2013 року. А позавчора святкування ювілею офіційно розпочалося урочистою вечірньою службою за участю архієпископа Паризького, кардинала Андре Вен–Труа, міністра внутрішніх справ Франції Мануеля Вальса, мера Парижа Бертрана Деланое та інших відомих політичних і громадських діячів.
Собор Паризької Богоматері — найбільш відвідуване місце Франції, навіть популярніше, ніж Ейфелева вежа. Щороку сюди приходить близько 14 мільйонів людей. Впродовж ювілейного року в Нотр–Дамі планують прийняти приблизно 20 мільйонів відвідувачів. Саме в цьому соборі коронували Наполеона Бонапарта. Під час революції храм зазнав глуму та пограбування. 1831 року Нотр–Дам–де–Парі в одноіменному романі увіковічнив Віктор Гюго.
За 850 років собор Паризької Богоматері багаторазово змінював свій інтер’єр. Тепер у ньому розташований найбільший орган, який нараховує 111 регистрів та приблизно вісім тисяч труб. У храмі зберігається й одна з найбільших християнських реліквій — терновий вінець Христа.
До ювілею приурочено низку релігійних та культурних ініціатив, підготовкою яких займалися спільно паризька архієпархія та влада французької столиці. Архієпископ Парижа Андре Вен–Труа запропонував гостям Парижа скористатися спеціальним «маршрутом прочанина», який починається на кафедральній площі, де туристів ознайомлять із маловідомими фактами про прилеглі до собору території.