Учора в Брюсселі відкрився дводенний саміт глав 27 країн–членів Євросоюзу, на якому має бути затверджена стратегія підсилення європейського Економічного і монетарного союзу (ЕМС) зони євро до кінця 2015 року. Мета такого об’єднання — створення ефективних наднаціональних механізмів контролю фінансової та економічної ситуації в єврозоні, а можливо, і за її межами: країни, які не входять до зони євро, зможуть приєднатися до механізмів ЕМС на добровільній основі. Структурам союзу будуть надані також виконавчі функції — право коригувати фінансову політику всіх учасників єдиного ринку, від окремих компаній і банків до урядів країн співтовариства, щоб не допустити наростання кризових тенденцій у європейській економіці.
Загалом, реалізація цієї стратегії означає принципово новий етап делегування владних повноважень у галузі контролю над економікою від національних урядів країн співтовариства брюссельським інститутам ЄС. На сьогоднішньому саміті головні дискусії розгорнуться навколо першого етапу «дорожної карти» формування Банківського союзу зони євро, який має бути створений упродовж 2013 року. На цьому етапі також має бути створено Єдиний наглядовий механізм для банківського сектору на базі Європейського центробанку, а також запроваджено у дію європейської директиви про мінімальні вимоги з рівня капіталу банків.
Напередодні початку саміту Європарламент затвердив бюджет на наступний рік. Це дозволяє національним урядам планувати чергові витрати, Єврокомісія також зможе погасити невиконані фінансові зобов’язання. Бюджет ЄС на 2013 рік передбачає витрати на рівні 132,8 млрд. євро. Парламент затвердив також поправки до цьогорічного бюджету, збільшивши його на шість мільярдів євро. Також напередодні міністри фінансів ЄС дійшли згоди щодо параметрів Банківського союзу, тобто правових засад, які дозволять Європі створити єдиний орган контролю в Банківському союзі. Учасники зустрічі погодилися надати додаткові повноваження Європейському центральному банку, який контролюватиме роботу банків у Європі та в разі необхідності проводитиме рекапіталізацію. Проект має стати дієвим до кінця наступного року.