Працівники Тернопільської обласної міліції розслідують справу про незаконний бізнес на продажу за кордон людських нирок. Організатора оборудки, раніше тричі судимого 29–річного уродженця Одеської області, який упродовж останніх років проживав у своєї співмешканки в Чортківському районі на Тернопільщині, заарештували. Зараз він перебуває у слідчому ізоляторі.
Свій кримінальний бізнес молодик почав, продавши від цілковитого безгрошів’я... власну нирку. Покупців знайшов через інтернет. Бувалого в бувальцях не злякало навіть те, що задля проведення операції довелося летіти в далеку екзотичну Шрі–Ланку. Проте повернувся звідти живий і відносно (без нирки ж!) здоровий з обіцяними десятьма тисячами доларів. А через деякий час покупці зателефонували знову і попросили знайти інших, охочих розпрощатися з однією ниркою, пообіцявши по 2 тисячі «зелених» за кожного клієнта.
Першою «вламав» свою ж співмешканку, яку, очевидно, надихнув приклад коханого. Потім загітував продати нирки двох земляків з Одещини. Відтак незаконний канал постачання донорських органів було налагоджено. Як розповів начальник відділу розслідування злочинів загально–кримінальної спрямованості слідчого управління тернопільської обласної міліції Богдан Салюк, з–за кордону надходили чіткі інструкції щодо того, з якими показниками крові й навіть кольором шкіри мають бути наступні клієнти. Ще однією умовою донорства був медичний скринінг. При цьому всі витрати на обстеження та виготовлення проїзних документів замовники оплачували, так само як і проживання та харчування в Шрі–Ланці.
До обов’язків же чортківського посередника входив пошук донорів, контроль за проходженням ними медичних обстежень і доставка живих донорських «контейнерів» до аеропорту Коломбо. Там українців зустрічали і доправляли до медичного закладу, де ще раз обстежували. А вже перед операцією донори повинні були обов’язково підписати документ про те, що «дарують» свій орган потребуючому негайної пересадки «родичу». Таким чином тамтешні трансплантологи страхувалися від відповідальності перед законом. Адже, згідно з Міжнародною конвенцією, ні людина, ні її орган не можуть бути предметом купівлі–продажу, а от пожертва такого роду за рамки закону не виходить.
Утім посередника з Тернопільщини це не стосувалося, його дії явно підпадали під кримінал, тож після закінчення слідства «нирковому бізнесмену» «світить» від 5 до 12 років позбавлення волі. Співробітники управління Служби безпеки в Тернопільській області затримали чоловіка «на гарячому» у столичному аеропорту «Бориспіль» разом iз двома черговими бажаючими продати свою нирку. Викрити канал допоміг один iз потенційних донорів. Два рідні брати з Чортківського району, залізши по вуха в борги, вирішили поправити матеріальне становище саме в такий екстремальний спосіб. Але вже після того, як усе було погоджено–домовлено, а з–за кордону навіть надійшли кошти на медичне обстеження та виготовлення документів, один iз братів раптом передумав. Коли ж посередник, боячись втратити клієнтів і добрий заробіток, почав на нього «наїжджати», той звернувся по захист до працівників СБУ.