Спочатку активісти громадських організацій «Наукове товариство виноградарів і виноробів України» і «Громадянський комітет Великої Ялти», колишні працівники Національного інституту винограду і вина «Магарач» виставили пікет біля воріт історичного винзаводу і вже колишнього фізіологічного майданчику інституту в селищі Отрадне. Люди тримали плакати з гаслами «Руки геть від «Магарача»!», «Президенте, не розширюй межі Межигір’я за рахунок «Магарача!» тощо.
Привід зорганізуватися бодай на малочисельну акцію більш ніж достатній — відучора мали розпочатися роботи з повного демонтажу будівель й усього раритетного обладнання з цієї території, яка, нагадаємо, межує з так званим «чайним будиночком», більш відомим у Ялті як «дача Януковича». Згідно з останнім рішенням Верховної Ради Криму, заводська територія з колишньою приналежністю до Південного відділення агрофірми «Магарач» повністю увійшла в межі селища Отрадне з усіма, вочевидь, прогнозованими наслідками подальшого «дачного» використання.
Учора пікетники також планували переміститись ще й під стіни головного адміністративного корпусу інституту. Чутки щодо перспективи цієї ошатної будівлі, між іншим пам’ятки архітектури місцевого значення в центрі курортної столиці, у зв’язку з останньою хвилею «оптимізації» викликають занепокоєння. Мовляв, позбавленому науково–експериментальної бази на Південнобережжі інституту запросто можуть «запропонувати» перебазуватися в село Віліне Бахчисарайського району, де розташований його колекційний виноградник і однойменна агрофірма, припускають у розмові з «УМ» ветерани інституту.
Під знаком питання і подальше використання останніх гектарів Мускату білого Червоного каменя, які з півночі обступають вищезгаданий «чайний будиночок» Януковича і де поруч, за неперевіреною інформацією, його власники з часом збираються обладнати добротний вертолітний майданчик. «Таким чином, історія «Магарача», яка бере свій початок з 1828 року з установи Магарачського училища виноградарства і виноробства, може бути перервана, а Україна втратить цю сторінку зі своєї історії. Ми розуміємо, що на вже доконаних діях замовники і виконавці цього злочину не зупиняться, а під загрозою опиняться не лише виноградники, а й останні 14 гектарів Мускату білого «Магарача» на схилі над будівлею заводу. Крім того, в ділових колах обговорюється інформація про плани продажу будівель самого інституту «Магарач» в центрі Ялти, які також є пам’ятником культурної спадщини», — йдеться в заяві учасників ялтинських пікетів.