Кандидат № 001: Олександр Ржавський
Цікаво, навіщо здалося багатому й успішному підприємцеві Олександрові Ржавському те балотування в президенти? Популярність у нього ніяка (ну якийсь відсоток-два, може, й набере, але ж точно не більше), політичної ваги — нуль (навіть виборчий блок «За Ющенка», який пан Олександр намагався пропхати на парламентських виборах, заслужено зняли з реєстрації), жалюгідна президентська зарплатня у 5 з гаком тисяч, з огляду на наявні в кишені мільйони, годиться хіба що дітям на цирк і морозиво... Але, зрештою, чому б і не спробувати? Бо з огляду на задекларовані кандидатом номер 001 доходи за минулий рік викласти з кишені 500 тисяч гривень застави, які йому точно не повернуть (хіба якщо раптом трапиться диво і Ржавський набере понад 7 відсотків голосів) лідерові партії «Єдина родина» не шкода. Не те що іншим кандидатам, які або в соратників по блоку позичають, або витягають останні крихти з партійної каси.
Отже, згідно з оприлюдненими відповідно до законодавства у триденний термін після реєстрації кандидатом деклараціями «про доходи, зобов'язання фінансового характеру та майновий стан державного службовця та особи, яка претендує на зайняття посади державного службовця» (ці документи кожен, хто має доступ до мережі інтернет, може переглянути на сайті ЦВК), Олександр Ржавський наразі є найбагатшим з усіх зареєстрованих претендентів на посаду Президента. Минулого року лідер «Єдиної родини» заробив загалом 1 мільйон 978 тисяч 470 гривень і 3 копійки, з них 4 тисячі 930 гривень становить матеріальна допомога (справді, чого б державі й не допомогти своєму громадянину, хай навіть мільйонеру), 740 грн. — доходи від відчуження цінних паперів та корпоративних прав і 6 тисяч 631 гривня з копійками — заробітна плата. Трохи неясно, де пан Ржавський взяв усі інші доходи, адже ні від наукової діяльності, ні від творчої, ні навіть від підприємницької діяльності ніяких коштів він минулого року не отримував. Зате утримання родини (не «Єдиної», а власної) лежить повністю на його плечах, адже дружина, двоє синів та донька, згідно з декларацією, у 2003-му не заробили ні копійки. Ще Ржавський має земельну ділянку площею 4 500 кв. м., чималий житловий будинок (площею 1 330 кв. м.) та досить скромну квартиру — 150,7 кв. м. І гараж площею 28,8 м. кв., у якому якось розміщається цілий автопарк: «Мерседес МЛ — 320», «Кадилак девіл», джип «Сі Сі» (що воно таке — біс його зна, бо написано нерозбірливо, і насправді, можливо, марка автомобіля таки інакша), та дві «тачки» марки «Ніссан-Прем'єра» й один ВАЗ-2115 (останні три машини належать членам сім'ї кандидата у президенти).
Звісно, утримання такої кількості недешевого майна теж потребує чималих коштів — квартплата, земельний податок, садівники-двірники та розмови по телефону натягли аж на 73 тисячі 500 гривень. Однак з огляду на зарплатню глави сімейства ця сума видається не такою вже й великою. Тим паче що панове Ржавські можуть взагалі на роботу не ходити й цілий рік жити лише на дивіденди. Оскільки, як вказано в декларації претендента на найвищу державну посаду, сам Олександр Миколайович має всіляких акцій на суму 1 874 560 гривень, а члени його сім'ї — на 700 000. Плюс іще внески (паї) до статутних (пайових) фондів підприємств, установ, організацій — відповідно, на 1 мільйон 350 тисяч та 980 тисяч. Але фінансово-кредитним установам та банкам родина Ржавських, вочевидь, не надто довіряє — з огляду на вищеперелічені статки 540 тисяч на рахунках — це якось аж несолідно...
Кандидат № 002: Віктор Ющенко
Порівняно з кандидатом-мільйонером доходи народного депутата Віктора Ющенка виглядають більш ніж скромними — 34 тисячі 790 гривень і 25 копійок. Із них депутатська зарплата становить 29 350, дивіденди, проценти, роялті — 1 725 грн. 79 коп., матеріальна допомога — 3 712 грн. Від наукової діяльності кандидат економічних наук Ющенко жодних прибутків не отримує, як, утім, і від підприємницької та незалежної професійної. Зате Віктору Андрійовичу пощастило з дружиною не лише в особистому, а й у фінансовому плані: за минулий рік Катерина Ющенко (Чумаченко) отримала загалом 480 тисяч 756 гривень. Більшу частину цієї суми становлять доходи від підприємницької діяльності (363 955 грн. ), 115 тисяч 554 гривні дали дивіденди, проценти й роялті, а ще 1 253 гривні пані Катерина отримала від продажу цінних паперів.
Хоча на тлі претендента 001 доходи великої родини Ющенків значно менш вражаючі, все ж на життя вистачає. Тим більше що доросла донька Віктора Андрійовича Віталіна вже одружена, тому навіть до декларації не потрапила — згідно із законодавством, родина Ліни вважається окремою і забезпечувати її повинен не батько, а чоловік. Немає в декларації і старшого сина Ющенка Андрія, який живе окремо, та молодшого — Тарасика, який у 2003-му ще просто не з'явився на світ. Зате записані малі Софійка та Христинка, які, втім, ніяких прибутків, природно, не отримували.
Мешкає дружна сім'я у будинку площею 370 м. кв., а на Катерину Чумаченко, окрім того, записана ще й квартира площею 399 кв. м. Ще подружжя має дві земельні ділянки: на Віктора Ющенка записаний мамин колгоспний пай у Хоружівці площею 54 596 кв. м., а пані Катерина — власниця 6 070 кв. м. у Безрадичах (саме там розташований знаменитий затишний будинок, у якому лідер «Нашої України» обвішав усі стіни вишиваними рушниками й заставив усі вільні кутки колекційними глечиками, макітрами та всіляким іншим етнографічним начинням). Ніякого автотранспорту, як і гаража, у Ющенків немає, зате, як власноруч дописав до відповідного розділу декларації В. Ю., на праві власності він володіє двома... причепами.
На рахунках у банку державний службовець Віктор Ющенко має 61 917 гривень, а його дружина — 2 мільйони 650 тисяч гривень, їй же належать і цінні папери вартістю 708 500 гривень.
Кандидат № 003: Олександр Мороз
Третьому за номером посвідчення кандидатові можна тільки поспівчувати: до статків двох його попередників Олександрові Морозу ще працювати й працювати. Скромний лідер Соціалістичної партії, щоправда, заробляє не менше від інших народних депутатів, проте на двох із дружиною Валентиною (дорослі доньки Ірина та Руслана мають власні сім'ї і мешкають окремо) за 2003-й рік має сукупного доходу менше 40 тисяч. Сам Сан Санич заробив у Верховній Раді 27 564 гривень зарплати й 4 860 матеріальної допомоги, а ще 2 160 грн. принесли гонорари за творчу діяльність. А пані Валентина, яка перебуває на пенсії з інвалідності, отримала загалом усього-на-всього 2 417 гривень, із них — 543 гривні матеріальної допомоги. З майна у подружжя Морозів є лише квартира площею 56,3 кв. м. (хоча живе подружжя на державній дачі, оскільки з міської багатоповерхівки Валентині Андріївні на інвалідному візку дуже складно спускатися на вулицю). І жодних автомобілів-мотоциклів, цінних паперів чи грошей на банківських рахунках...
Кандидат 004: Віктор Янукович
У Віктора Януковича — Прем'єр-міністра й четвертого за номером посвідчення кандидата — теж у фінансовому плані життя не мед. Щоправда, його декларація на сайті Центрвиборчкому вперто не хотіла відкриватися, тож наведені нижче дані взяті з інтернет-видання «Українська правда». Отже, судячи з передрукованої «УП» зі сторінки ЦВК декларації, загальна сума сукупного доходу Віктора Федоровича складає 42 тисячі 656 гривень 40 копійок, із них зарплата — 33 600. Дивіденди, проценти, роялті додають у гаманець глави уряду лише 402 грн. 50 коп., тому держава, аби її Прем'єр не простяг ноги від голоду, виплачує йому ще 4 800 гривень матеріальної допомоги. Від наукової та творчої діяльності доктор наук Янукович у 2003 році отримав майже 3 854 гривні, а підприємництвом він не займається.
Дружина «єдиного кандидата» від влади, Людмила Олексіївна (двоє синів у декларацію вже не потрапили), не набагато відстала від свого високопоставленого чоловіка: доходи пані Янукович становили 39 382, 65 гривень (усе — зарплата).
Судячи з розділу «Зобов'язання фінансового характеру, в тому числі за кордоном», Прем'єр-міністр минулого року нічого не страхував, не орендував, не позичав. На утримання житла він сплатив 2 880 грн., оскільки нічого, крім квартири площею 144 метри квадратних, — ні земельної ділянки, ні будинку, ні садового чи дачного будиночка — не має. А підлі наклепники ще розповідають про якісь там дачі у Феофанії...
Зате у Віктора Федоровича є чималий гараж — 22 м. кв. Вочевидь, Людмила Олексіївна зберігає там консервацію з куплених на базарі овочів-фруктів, бо жодного автотранспорту, навіть мотоцикла чи якогось водного катера, у Януковичів немає. Не надто наживається Прем'єр і на цінних паперах — їх у нього є всього лише на суму 2 540 гривень. Словом, керуючи Донецькою «губернією» та Кабінетом Міністрів особливо не розживешся...
Кандидат № 005: Петро Симоненко
Бути у вічній (з часів здобуття незалежності) опозиції до влади — нелегка чаша, яку комуністи, на їхнє тверде переконання, випили до дна й продовжують вилизувати вже протягом 13 років. Ось і їхньому лідерові Петру Миколайовичу доводиться несолодко — згідно зі звітом про доходи-2003, товариш Симоненко заробив усього лише якихось 31 тисячу 355 гривень і 3 копійки. З них 27 625 гривень становить депутатська заpплата, 3 712 гривень матеріальної допомоги і... 17 грн. 50 коп. процентів-дивідендів, що й не дивно, оскільки номінальна вартість усіх придбаних лідером КПУ цінних паперів становить 70 гривень. При цьому дружина кандидата на невідомо яку посаду (відповідний розділ Симоненко чомусь не заповнив) Світлана Володимирівна не отримала ані копієчки. Можливо, комуністичному подружжю допомагає син-банкір, але ні він, ні його брат-медик до декларації не вписані — живуть окремо.
Компартійним лідером «працювати» нелегко — доводиться бути якомога ближче до народу. Вочевидь, саме через те Симоненки тісняться у малесенькій квартирці площею всього лише 31 кв. м. Це якщо, звісно, Петро Миколайович помилково вказав житлову, а не загальну площу. Але такими речами не жартують — пильні конкуренти можуть присікатися до кожної дрібниці й наскаржитися в ЦВК. Окрім того, на дружину записаний все той же 31 кв. метр, тож не виключено, що квартиру подружжя просто чесно поділило навпіл. До того ж виручає гараж — на 24 квадратних метрах можна поскладати всі непотрібні речі, аби не захаращувати дорогоцінні сантиметри квартирних загашників. Тим паче що скромний УАЗ-469 навряд чи потребує багато місця. На утримання всього цього добра вистачає півтори тисячі гривень у рік.
Кандидат № 006: Наталія Вітренко
Найпрогресивніша з усіх українських соціалісток вирішила особливо не перетруджуватися й «зайвих» рядків у декларації не заповнювати. І якщо всі інші кандидати у президенти проігнорували пункт «місце проживання», а Петро Симоненко — ще й «посаду, на яку претендує особа, що подає декларацію», то Наталя Михайлівна до цих «пробілів» додала ще й рядок «займана посада». Хоча не виключено, що лідерка ПСПУ ніякої посади на даний момент просто не обіймає. Втім позиція «члени сім'ї» у її декларації теж відмічена довгим прочерком (товаришка Вітренко має трьох дорослих дітей — одружених сина й доньку та доньку-студентку). Однак якусь зарплату прогресивна кандидатка таки отримує, оскільки за минулий рік заробила загалом 15 тисяч 97 гривень 17 копійок. Причому, окрім заробітної платні, жодних зайвих надходжень, навіть копієчки матеріальної допомоги чи гонорарів за творчу діяльність. При цьому Наталя Вітренко має квартиру площею 55,2 кв. м., на утримання якої минулого року витратила 1280 гривень. І все. Автомобілі-мотоцикли, цінні папери, акції — це не для соціалістів. Особливо якщо вони прогресивні...