Одному зі скандальних авторів «мовного закону» — Вадиму Колесніченку — і далі не сидиться. Тепер народний депутат хоче заборонити героїзацію людей, пов’язаних з Українською повстанською армією та Організацією українських націоналістів. Відповідний законопроект Колесніченко зареєстрував в останнi днi роботи «старої» Верховної Ради. Проект, зокрема, зараховує до організації фашистських посiпак не лише ОУН–УПА, а й «Поліську Січ» Тараса Бульби–Боровця, Українську народно–революційну армію, Українську головну визвольну раду, батальйони «Нахтігаль» і «Роланд», дивізію СС «Галичина», Українське визвольне військо тощо. Також Колесніченко пропонує карати позбавленням волі на термін від 10 до 15 років або й довічним ув’язненням за «реабілітацію чи героїзацію фашистських колабораціоністів, у тому числі здійснювану посадовими особами». А за публічні заклики до реабілітації воякiв УПА — арештом на шість місяців.
Вочевидь, абсурдність запропонованого закону добре розуміють і у Верховній Раді, Головне науково–експертне управління якої відхилило ініційований Колесніченком документ. Зокрема, фахівці вказують, що «автор законопроекту без належного обґрунтування до «фашистських колабораціоністів» відносить низку українських націоналістичних рухів та воєнізованих формувань, які вели боротьбу за визволення України, в тому числі й проти фашистської Німеччини. Сюди відносяться й вояки Української повстанської армії, що на офіційному рівні зафіксовано в Законі України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», згідно з яким вояки УПА, які брали участь у бойових діях проти німецько–фашистських загарбників на тимчасово окупованій території України в 1941—1944 роках, які не вчинили злочинів проти миру і людства та реабілітовані відповідно до Закону України «Про реабілітацію жертв політичних репресій в Україні», визнані учасниками бойових дій».
Однак нардеп не полишає надії протягти законопроект у парламенті наступного скликання.
«Цей документ має винятково політичну складову, без жодного юридичного підтексту. Неможливо довести, що саме вояки УПА були посібниками фашистів. Це майже те саме, що «Свобода» хоче карати комуністів за злочини сталінського режиму, — пояснює «УМ» адвокат Сергій Мітюрін. — Ухвалення цього законопроекту, швидше за все, нереальне. Але якщо його все ж підтримають, скасувати закон можна буде лише через Конституційний Суд шляхом подання відповідного звернення депутатами».