Президент США Барак Обама позавчора виступив у Національному університеті оборони у Вашингтоні з промовою, присвяченою 20–й річниці початку дії Програми спільного зменшення загрози (Cooperative Threat Reduction Program) між США та Росією, більше відомої як «Програма Нанна–Лугара». У своєму виступі глава Білого дому вкотре заявив про рішучість США попередити розповсюдження ядерної, біологічної та хімічної зброї. І в цьому контексті попередив сирійського президента Башара Асада про серйозні наслідки в разі застосування його армією хімічної зброї проти опозиції. Решту часу президент присвятив Програмі спільного зменшення загрози, термін дії якої спливає у червні наступного року.
У жовтні Росія поінформувала США про те, що не має наміру продовжувати термін дії програми, незважаючи на те, що впродовж двох десятиліть, які минули після закінчення «холодної війни», завдяки їй було знищено тисячі ядерних боєголовок та великі запаси біологічної і хімічної зброї. «Якщо читати між рядків, то можна зрозуміти, що вони можуть використати завершення програми, щоб добитися більше поступок з боку США щодо протиракетної оборони, — припускає Шерон Скуассоні, директор Програми попередження поширення у вашингтонському Центрі стратегічних та міжнародних досліджень. — Путін, а до нього Медведєв вирішили для себе, що угода про захист від балістичних ракет важливіша за Програму спільного зменшення загрози».
Російська сторона вважає, що програма перестала відповідати змінам характеру відносин. Обама, зі свого боку, закликав Москву не відмовлятися від неї зовсім, а скоригувати з урахуванням нових умов, щоб вона і далі сприяла зміцненню безпеки обох країн.
Угоду вже двічі продовжували, останній раз 2006 року. Завдяки її дії американська сторона дезактивувала понад 7650 стратегічних ядерних боєголовок та велику кількість іншої зброї. Заступаючи на посаду 2008 року, Обама обіцяв надати американсько–російським відносинам «нового старту» і вважав цей напрям пріоритетним. Але останнім часом двосторонні відносини значно охололи з огляду на відмінність в оцінці подій у Сирії. n