Головний ініціатор скандального ляпаса Україні, голова Держагенції з інвестицій і нацпроектів Владислав Каськів каже, що готовий подати у відставку. Утiм наразi тiльки каже. Як відомо, у понеділок Україна нібито підписала інвестиційну угоду з іспанською фірмою Gas Natural про початок будівництва терміналу для скрапленого газу в Одеській області. Прем’єр Микола Азаров навіть назвав цю угоду революційною та початком диверсифікації постачання газу до України. Однак наступного дня іспанська фірма заявила, що жодної угоди з нашою державою не підписувала, а пан Джорджи Сарда Бонвеї, який поставив свій автограф під угодою, у них ніколи не працював.
Утім, покаявшись перед Президентом та Прем’єр–міністром, Каськів власної вини не визнав. За його словами, жодної інтриги в ситуації нема. «Підрозділ фірми Gas Natural розробляв ТЕО проекту, — заявив голова Держагенції в інтерв’ю «Українській правді». — Це перший істинний факт. Другий документально підтверджений факт — представники фірми брали участь у перемовинах про створення консорціуму. 15 вересня в Ялті відбулася зустріч у вузькому колі семи компаній — потенційних учасників консорціуму. Серед них був присутній і директор німецької філії іспанської фірми, і пан Бонвеї». Утім Каськів не заперечує і того очевидного факту, що таємничий іспанець таки справді не працює у фірмі, а є комерційним посередником. Із «німецьким директором» вийшла і зовсім дивна історія: на сайті фірми жодного німецького представництва немає! Хоча показано відділення, наприклад, у Молдові.
Учора коментар пресі дав і загадковий Бонвеї. «Я думав, що можу підписати угоду, а потім (?!!) узгодити це із своєю (?!!) компанією», — сказав іспанець, наївно стверджуючи, що був переконаний, буцімто може підписувати подібні документи. При цьому Бонвеї відмовився сказати, яку ж саме компанію він представляє. Влада, яка, по–суті, поставила під загрозу весь такий важливий для держави проект, мовчить. Профільний міністр Юрій Бойко зворушив громадськість, заявивши: «Були підписані деякі документи. Підписував представник іспанської компанії. Зараз (після підписання! — Авт.) ми з’ясовуємо, чи мав він на це доручення».
Проти цапа–відбувайла Каськіва сьогодні єдиним фронтом виступає як опозиція, провладні, так і треті сили. Сергій Соболєв вимагає притягти до відповідальності самого Каськіва і Януковича з Азаровим — за дискредитацію держави. За його словами, перевірка цієї угоди стане першим завданням парламенту нового скликання, й опозиція вимагатиме суворого покарання для «злочинців від влади». Опозиція, до якої свого часу належав Каськів, вимагає з’ясувати, скільки конкретно «відкату» отримали від липової угоди особисто Азаров з Януковичем, а заодно перевірити, чи має пан Каськів диплом про вищу освіту. Соболєв стверджує — у нього є переконливі докази, що диплома вишу у Каськіва таки нема!
Провладні сили нагадали Каськіву його «помаранчеве» минуле, часи «Пори» і закликають посадити його до в’язниці разом із «соціалістичним» Волгою. За дискредитацію держави.
Та найбільша проблема виходить далеко за межі особистості екс–керівника «Пори», що свого часу вимагав посадити на нари свого нинішнього керівника. Ідея спорудження LNG–терміналу має одного дуже потужного ворога — «Газпром». Цій компанії, за якою стоїть Кремль, дуже невигідно, аби Україна знайшла альтернативу у газопостачанні. Саме на інтереси Кремля, який нібито змусив іспанську компанію «здати назад», і натякав у перший день скандалу Владислав Каськів.
Утiм підставити задум будівництва терміналу міг будь–хто: як і з числа представників влади, так і виконавців. Експерти зазначають: де–факто окремі очільники вітчизняного паливного комплексу є лобістами Росії. І хтось із них міг спокійно запустити на орбіту пана Бонвеї... Хоча могла мати місце і звичайна непрофесійність.
Цікаво, що день підписання, який став днем провалу, — 26 листопада — було також обрано не просто так. Україна прагнула стартувати з терміналом раніше, ніж Росія зі своїм «Південним потоком». Фактор підписання угоди мав стати важелем тиску на Росію. А обернувся державною ганьбою. Ну і, нарешті, ще одне пояснення — з роздiлу конкуренції: на спорудження терміналу, окрім європейців, претендувала корейська компанія. Від послуг якої відмовилися...