Пожежі на швейних фабриках у Бангладеш трапляються нерідко, проте трагедія, що сталася минулої суботи у столиці країни, вразила навіть звичних до таких випадків бангладешців. Вогонь, що спалахнув увечері в дев’ятиповерховій будівлі фабрики «Тазрін фешн» у районі Ашуліа на околицях Дакки, не вдавалося загасити цілу ніч. Повні масштаби катастрофи пожежники усвідомили лише тоді, коли в неділю зранку, нарешті приборкавши стихію, увійшли до вигорілих фабричних приміщень. Спершу рятувальники повідомили, що виявили всередині 121 обвуглене тіло, згодом місцева влада уточнила цифри: загиблими знайдено 112 осіб, ще кількох вважають зниклими безвісти. За інформацією свідків, на момент виникнення вогню у фабричних приміщеннях перебувала понад тисяча людей — переважно жінок.
Учора в Дацці відбулася багатотисячна акція протесту працівників, які вимагають більшого захисту та безпеки на роботі. За їхніми словами, чимало людей були заблоковані на охопленій вогнем фабриці через брак пожежних виходів. Деякі працівниці гинули, коли стрибали з вікон, аби врятуватися від полум’я. Однак власник фабрики Делвар Хоссейн відкинув версію про невідповідність будівлі вимогам безпеки. І нагадав, що досі такого не траплялося на жодній із його семи фабрик. Причини пожежі, яка почалася на нижньому поверсі, поки невідомі. Посадовці підозрюють, що до катастрофи могло призвести коротке замикання.
А вчора під ранок пожежа спалахнула на іншій фабриці з виготовлення одягу — зайнялося на третьому поверсі 12–поверхового будинку. Але цього разу вогонь вдалося швидко локалізувати, тож обійшлося без жертв. Як повідомляє Бі–Бі–Сі, восьмеро людей отримали опіки.
Тепер західні компанії, скоріше за все, поновлять тиск на місцеві підприємства, аби ті поліпшили заходи безпеки. Загалом у Бангладеш налічується майже 4500 фабрик, на яких працює понад два мільйони кравчинь (жінки становлять понад 90 відсотків робітників на таких підприємствах). Майже 80 відсотків експорту Бангладеш, який оцінюють у 24 мільярди доларів щороку, припадає на дешевий одяг, який ці фабрики шиють на замовлення відомих західних фірм — H&M, Marks&Spencer, Tesco, Wal–Mart, JC Penney, Kohl’s, Carrefour тощо. Вигоріла «Тазрін фешн» працювала передусім для відомої у всьому світі голландської фірми C&A.