Учора у Верховній Раді не встигли побитися за гроші. Законопроект про стягнення 15–відсоткового податку з продажу валюти, який збурив і пересічних «тримачів» маленької доларової «панчохи», й експертів, навіть не встигли винести на голосування — його відкликав сам автор, він же депутат від Партії регіонів, голова парламентського Комітету з питань фінансів, банківської діяльності, податкової та митної політики Віталій Хомутинник.
Документ, який, на думку цього ж пана, мусив би сприяти «боротьбі з валютними спекулянтами та стабілізувати курс гривні», як учора з’ясувалося, ще «потребує доопрацювань та узгодження позицій уряду, Нацбанку і громадськості». Так пояснив «Українській правді» своє рішення відкликати законопроект сам автор. Пояснення це з’явилося після того, як низка парламентських фракцій — як опозиційних, так і Компартії, — заявила про відмову голосувати за проект такого закону. «Такі закони приймають, коли в країні оголошується дефолт, — застеріг депутат–«НУНСівець» Станіслав Аржевітін. — А поки не оголошено дефолт, закон про такий конфіскат ми не маємо права приймати».
На переконання багатьох парламентаріїв, цей документ репресивний, свідчить як про серйозну економічну кризу в країні, так і про неспроможність влади розумно протистояти кризі, а головне — «б’є» по простому українцеві. Нагадаємо, що, на думку авторитетних експертів, закон про податок iз продажу валюти стимулюватиме розширення обсягів «чорного» ринку.
«Давайте одразу приймемо закон, щоб забрати у людей валюту», — сумно пожартував член депутатської групи «Реформи заради майбутнього» Володимир Каплієнко. А один iз чільників об’єднаної опозиції, Арсеній Яценюк, напівжартома припустив, що коли «надалі в Україні буде дефіцит харчів так само, як сьогодні дефіцит долара, наступним нововведенням цього уряду буде податок на купівлю продуктів харчування». «Олігархи, які мають в офшорах 72 млрд. доларів, не будуть платити цей податок, і він ляже на плечі громадян України», — цитує Яценюка інформагенція УНІАН.
Скільки буде «доопрацьовуватися» документ і який відсоток «стягнення» з продажу долара буде врешті запропоновано — невідомо. Як коротко прокоментував Голова ВР Володимир Литвин, «Верховна Рада відклала розгляд законопроекту на невизначений час». Щонайменше, як можна зрозуміти зі слів самого Литвина, на місяць, адже «проблему пропонується вивчити поглиблено... Прийдуть розумніші депутати, хай приймуть рішення».