Учора набрав чинності новий Кримінально–процесуальний кодекс України. І якщо влада нахвалює власне «дітище», мовляв, запроваджено змагальну модель кримінального провадження європейського типу, то опозиція — навпаки. Добиватися скасування цього КПК закликала опозицію засуджена екс–прем’єрка Юлія Тимошенко. А її захисник, нардеп Сергій Власенко, обурюється тим, що відтепер правоохоронцям зовсім не обов’язково повідомляти людину про порушення проти неї кримінальної справи, а роль захисника в законі «повністю знищена». Бо адвокат без дозволу й санкції слідчого нічого практично робити не може.
Заклик лідерки БЮТ було почуто однопартійцями: вчора заступник Голови Верховної Ради Микола Томенко офіційно заявив про вимогу опозиції щодо скасування цього КПК. «Цей КПК — для багатих і проти абсолютної більшості громадян, тому що тепер, як у період раннього Середньовіччя, коли добували індульгенції, можна купити право на здійснення злочинів», — каже пан Томенко. І додає, що відтепер «пересічний громадянин може опинитися під негласним стеженням і не зможе отримати безкоштовні послуги адвоката».
Відомого юриста, члена ради адвокатів Києва Миколу Сірого турбує, що, згідно з новим КПК, міліція має більше приводів для затримання громадянина. «Як юрист хочу порадити пересічним громадянам бути після 20 листопада набагато уважнішими й обережнішими, — зазначає пан Сірий. — У новому КПК прописані більш жорсткі правила реагування міліції на дрібні правопорушення, які тепер можуть бути кваліфіковані як кримінальний вчинок».
А координатора Вінницької правозахисної групи Дмитра Гройсмана турбує запроваджена кодексом «монополія на правовий захист», яка діє як щодо обвинувачуваних, так і жертв злочину. До того ж суди присяжних формують не шляхом відбору, а фактично призначають органи місцевого самоврядування. За словами пана Гройсмана, правозахисники проаналізували склади призначених присяжних. І виявилося, що це люди, які так чи інакше наближені до влади — родичі, знайомі, друзі.
А от прокурор Києва Анатолій Мельник погоджується лише з тим, що з новим КПК «можуть бути певні питання», але переконаний, що «складнощів не очікується». Бо підлеглі підготовлені на семінарах, для них створено сайт, куди вони можуть звернутися з питаннями і проблемами щодо застосування нового закону тощо. Учора прокурори районів столиці, вже за нормами нового КПК, розпочали кримінальне провадження за п’ятьма заявами про злочини.
А нардеп–«регіонал» Володимир Олійник прогнозує, що невдовзі половина ув’язнених в українських СІЗО зможуть вийти на волю. «Це ті, хто більше року там знаходиться за середні й незначні злочини. Вони отримають підписку, домашній арешт», — зазначив пан Олійник, посилаючись на норми нового кримінально–процесуального законодавства.