Із першим після переобрання на другий термін закордонним турне президент США Барак Обама вирушив до Азії. Минулої неділі він прибув до Бангкока, де мав зустрічі з королем Таїланду Пуміпоном Адульядетом та прем’єр–міністром країни Їнглак Чіннават. А вчора Обама здійснив шестигодинний візит до М’янми (Бірми) — це перші в історії відвідини цієї країни чинним президентом США.
Новий уряд М’янми оголосив курс на демократизацію, в рамках якої на свободу вийшли сотні політичних в’язнів, а закони про ЗМІ і свободу зборів були лібералізовані. Напередодні візиту Обами було оголошено чергову масову амністію. У ході візиту глава Білого дому спершу зустрівся з президентом М’янми Тейн Сейном, а потім — із лауреатом Нобелівської премії миру, лідеркою бірманської опозиції Аун Сан Су Чжи. І президент США, і лідерка опозиції в один голос пообіцяли підтримувати і поглиблювати співпрацю. Президент США впродовж короткого візиту перебував лише у старій столиці — Рангуні, де також виступив перед студентами місцевого університету.
І на в’їзді до Рангуна, і на зворотному шляху до аеропорту американських гостей вітали тисячі бірманців iз плакатами «Ми любимо Обаму!», «Ласкаво просимо» та «Обама — легенда, герой нашого світу». Вашингтон позиціонує візит президента до Бірми як одне з головних досягнень американської адміністрації, яка схилила правлячу в країні останні 50 років військову хунту до демократичних змін. США обіцяють виплатити М’янмі 170 мільйонів доларів фінансової підтримки для побудови демократичних інституцій, проектів, пов’язаних із розвитком громадянського суспільства, покращення освіти тощо. Також найближчим часом у Бірмі почне діяти американське Агентство з міжнародного розвитку (USAID).
Із Бірми Обама та держсекретар США Хілларі Клінтон, яка супроводжує його в азійському турне, вирушили на саміт Асоціації держав південно–східної Азії в Камбоджі.