Учора профспілка Національної телекомпанії України заявила про те, що НТКУ опинилася на межі банкрутства, через яке трудовий колектив може втратити роботу. За інформацією профспілчан, Міністерство фінансів подало позов на НТКУ і вимагає від державного телеканалу сплати 25 мільйонів гривень. Ці кошти повинні піти на погашення кредиту, наданого Національній телекомпанії ще у 1996 році з державного бюджету в межах співпраці України і Японії. Йдеться про 13,5 мільйона доларів, які японці виділили на закупівлю технічного обладнання для Першого Нацiонального каналу. (На тепер це обладнання застаріло).
Генеральний директор телекомпанії Єгор Бенкендорф у коментарі інтернет–виданню «Телекритика» зазначив, що, відповідно до домовленостей, частину так званого «японського кредиту» мала сплатити НТКУ за рахунок власних коштів, а частину — Мінфін у рамках фінансування державних телерадіокомпаній. «Серед багатьох інших боргів, що дісталися у спадок від моїх попередників, була і частина кредиту, яка повинна була погашатися за рахунок коштів НТКУ, — констатував очільник УТ–1. — Протягом часу, коли я керую компанією, ми планомірно знаходили кошти для погашення своєї частини кредиту, і до кінця 2012 року плануємо погасити її повністю». За словами Єгора Бенкендорфа, виникли непорозуміння з іншою частиною кредиту, який мала відшкодувати держава: «Формально схема погашення повинна була б виглядати наступним чином: Мінфін виділяє НТКУ необхідну суму з державного бюджету і вказує, на що саме повинні піти ці кошти, а НТКУ після фактичного отримання цієї суми повертає її назад, у державний бюджет. Така схема повернення була спочатку визначена у відповідному розпорядженні Кабінету Міністрів України. Замість цього, в результаті непорозуміння, держава через суд фактично повісила другу частину кредиту знову ж на НТКУ, додала до цієї суми пеню і вимагає повернення цих коштів уже найближчим часом».
Сума, яку можуть стягнути з НТКУ, перевищує 23 мільйони гривень. Якщо суд постановить сплатити її, це зупинить роботу державної телекомпанії, де працює близько 1700 людей.
Також учора газета «Коммєрсант–Україна» поширила інформацію про те, що через заборгованість може бути припинена робота телеканалу «Euronews Україна», 15–хвилинні випуски українською мовою якого щодня, з 24 серпня минулого року, показує Перший Національний. Згідно з угодою між НТКУ та Euronews — європейським інформаційним каналом, Україна має щорічно здійснювати членський внесок і ліцензійний платіж. Це запорука роботи редакції «Euronews Україна» у французькому Ліоні та трансляції супутникового каналу. Минулої середи на засіданні уряду України було ухвалено виділити лише 112 тис. євро для оплати цьогорічного членського внеску. Ліцензійних грошей, за інформацією видання, перераховано близько 20 млн. грн., а заборгованість становить 30,5 млн. грн.
Голова координаційної ради українського Euronews Валід Арфуш, віце–президент НТКУ, пояснив: «Існує схема оплати сум, які зазначені в нашому контракті з Euronews. Якісь суми ми оплатимо вчасно, якісь — із затримкою, але глобальної проблеми з українським проектом Euronews немає».
Керівництво НТКУ планувало, що через рік після запуску «Euronews Україна» канал стане самоокупним, але він, як і раніше, лишається дотаційним.