У рiзних мiсцях Києва, особливо бiля станцiй метро, ще можна побачити купи зруйнованого будiвельного матерiалу, руїни малих i великих будiвель, брухт пластмаси та металу. Нiби пiсля землетрусу, вiйни чи iншого нещастя. Це варварським способом знищено малi архiтектурнi форми (МАФи), що належали малим пiдприємцям. Знищено тому, що в них немає дозволу на встановлення так званих МАФiв, тобто вони не зареєстрованi, iснували незаконно. Але у встановлення їх вкладено працю, кошти, там працювали люди, що забезпечувало їм iснування, думається, бiльшiсть пiдприємцiв платили податки.
І раптом — крах, а для декого, може, i безвихiдь. Газета О. Попова «Вечiрнiй Київ» рапортує киянам у стилi радянських п’ятирiчок про масштаби руйнувань, подаючи як благо, як перемогу над якимось ворогом. А свiтовi рейтинги показують, як стрiмко зростає в Українi прiрва мiж бiдними та багатими, а рiвень життя знаходиться десь мiж Малi та Сомалi.
Може, до власникiв цих малих архiтектурних форм приходив вiд адмiнiстрацiї лист такого змiсту: прийдiть, будь ласка, i зареєструйте свою споруду? Та нi, бо власники МАФiв, якби хотiли, не можуть зареєструвати i узаконити свою вже споруджену точку — у Києвi вже давно iснує мораторiй на встановлення малих архiтектурних форм. Може, людям, що працювали там, буде виплачено компенсацiю вiд адмiнiстрацiї в доповнення до можливостi одержання такої з безробiття?
Цiкаво, що всi цi «подвиги» були майже непомiченими громадськiстю, хоча вiдбувалися у перiод виборчої кампанiї. Що вже казати тодi про перiод полiтичного затишшя.
На мiсцi знищених кiоскiв постануть новi торговельно–розважальнi комплекси, нiби Українi тiльки й залишилося, що розважатися, бiднi стали ще бiднiшими, а багатi стануть ще багатшими.
Микола СКАЛІЙ
Київ