У Росії вчора набули чинності поправки до кримінального законодавства, якими розширено тлумачення поняття «державна зрада». Відтепер під це визначення підпадає не лише розголошення державної таємниці, а й надання «фінансової, матеріально–технічної, консультативної чи іншої допомоги» міжнародним організаціям. Як зазначають правозахисники, після впровадження відповідних змін у КК та КПК під кримінальний злочин у РФ можна підвести фактично будь–який контакт із громадянами інших країн.
Окрім поправок до вже наявних статей, у Кримінальному кодексі РФ з’явилася нова — незаконне отримання даних, які становлять державну таємницю. Нею передбачено кримінальну відповідальність навіть у тому випадку, коли отримання таємних даних не буде визнане шпигунством чи державною зрадою. Окрім того, згідно з нововведеннями, ув’язненням терміном від трьох до восьми років каратимуть за використання спеціальної апаратури спостереження.
Представник ФСБ Росії у розмові з агенцією ІТАР–ТАКС розтлумачив потребу змін у карному законодавстві так: «Закордонні розвідслужби працюють завуальованим чином, часто використовуючи легально діючі інституції».
Правозахисник Олександр Брод, який раніше входив до складу президентської Ради з прав людини, заявив у коментарі Бі–Бі–Сі, що нові поправки сповнені протиріч і потребують доопрацювання: «Будь–яка держава повинна охороняти державну безпеку, але водночас законодавство не має надавати простір для розширеного тлумачення, ставлячи під удар учених». Російські аналітики наголошують: формулювання закону є настільки розпливчатими, що дозволяють використовувати його для політичних репресій проти «неблагонадійних» осіб, читай — опозиції. Схоже, цей факт добре усвідомлюють і депутати пропутінської Держдуми, адже скандальні поправки підтримали 449 із 450 парламентаріїв.