Днями пляшки раритетної енотеки Національного інституту винограду і вина (НІВiВ) «Магарач» змінили місце «прописки» в межах тієї самої Ялти: замість підвалів у селищі Отрадне, де вони зберігались понад півтора століття, пляшки перемістили у звільнений напівпідвал держпідприємства «Лівадія», яке входить до об’єднання «Массандра». Як повідав заступник директора інституту Віктор Загоруйко кримському «Центру журналістських досліджень», необхідність переїзду начебто обумовлена аварійним станом самих історичних підвалів, мовляв, там з’явились тріщини, які загрожують збереженню колекції.
З Отрадного у більш «надійне» місце — в село Віліно Бахчисарайського району — вивезли не тільки колекцію, а ще й старий дослідний завод інституту. Демонтажу зазнали також інститутський музей, дегустаційний зал і мадерник. Тепер під великим питанням подальша доля фізіологічного майданчика з експериментальними сортами винограду — наукової бази відділу селекції інституту.
Себто відбулося те, про що «УМ» писала ще чотири роки тому. Тоді за підписом тодiшнього Прем’єр–міністра Віктора Януковича вийшло розпорядження про погодження пропозиції Української академії аграрних наук, якій підпорядкований НІВіВ, про створення на історичному місці в Отрадному напівприватного підприємства–музею. Унікальність Отрадного полягає саме в «раритетному» заводі, який нині демонтували, та селекційних ділянках навколо нього. Рівно 184 роки тому саме тут починалося вітчизняне виноградарство: на перших шести сотках у маєтку генерал–губернатора Новоросійського краю графа Михайла Воронцова в урочищі Магарач посадили привезену з Франції виноградну лозу і заснували для догляду за нею спеціальний заклад. Через сім років тут же, в урочищі Магарач, відкрилася і перша в Російській імперії винокурня. Саме її продукція, зокрема пляшка вина «Мускат рожевий Магарач» урожаю 1836 року, досі зберігається в енотеці заводу. Цю пляшку навіть занесено до Книги рекордів Гіннесса як найстаріше російське вино. Є ще на заводі цікавий закуток у вигляді старовинного італійського дворика, куди любили привозити високих іноземних гостей і членів політбюро КПРС. Проте тодішню поспішну реорганізацію «Магарача» загальмувала новий керівник українського уряду Юлія Тимошенко, яка скасувала розпорядження попередника–Януковича.
Тепер усе повернулося на круги своя. Ветерани «Магарача» припускають, що від залишених експериментальних виноградників, що межують iз так званою дачею Януковича, інститут «Магарач» відмовиться. Натомість ласі схили офіційно включать у межі селища Отрадне, а далі селищна рада знайде їм «гідне» застосування, скажімо, в інтересах конкретної родини. Власне кажучи, такий механізм уже давно безвідмовно працює на кримському Південнобережжі.