Фахівці прогнозують різке підвищення цін на ліки відразу після Нового року. «Головною причиною зростання цін та дефіциту на ліки є сертифікат GMP. На сьогодні складність полягає в тому, що 136 виробників препаратів стоять у черзі для отримання цього сертифіката, а 1 січня не за горами, тому, звісно, всі не встигнуть пройти контроль, — пояснює Володимир Ігнатов, виконуючий директор Асоціації міжнародних фармацевтичних виробництв в Україні. — Відповідно, є загроза, що деяких ліків не буде в Україні». Неприпустимо приймати такі кардинальні зміни під час сезонних захворювань, бо не відомо, яких препаратів не вистачатиме на полицях аптек, каже пан Ігнатов, зміни потрібно вводити в найменш проблемний сезон — улітку.
«Сприятиме» зростанню цін також ліцензування імпорту, яке запроваджують в Україні з 1 березня 2013 року, що, за прогнозами експертів, може спричинити повернення тіньового ринку. Окремі препарати не завозитимуть в Україну, відтак почнеться дефіцит на них або «штампування» неякісної продукції. За даними Володимира Ігнатова, зараз на фармацевтичному ринку лише приблизно 2,5% продукції — підробна. Гліб Загорій, гендиректор фармацевтичної фабрики «Дарниця», згоден iз цією оцінкою «фальсифікату». Він не заперечує, що деякі компанії не встигнуть отримати сертифікат, але «це станеться з їхньої вини, оскільки про запровадження сертифіката GMP в Україні заявляли ще з 2008 року». Проте його загальна оцінка ситуації на фармацевтичному ринку оптимістична: тіньового ринку не буде і ліки не дорожчатимуть.
«Про яке подорожчання може йтися, коли, за даними цього року, відбулося зниження цін на фармацевтичному ринку: у вітчизняного виробника — на 17 відсотків, а в іноземних — на один відсоток?! Можу запевнити, що подорожчання навіть iз першого січня не буде», — запевняє «УМ» Олексій Соловйов, голова Державної лікарської служби України.
Чого дійсно очікувати українцям, які часто навідуються в аптеки, покаже 1 січня. Проте панікувати точно не варто, оскільки якщо і спостерігатиметься певний дефіцит на окремі лікарські засоби, то їх легко можна буде замінити іншими, вітчизняними, переконує Гліб Загорій.