Генерального конструктора супутникової навігаційної системи ГЛОНАСС Юрія Урличича звільнили з посади, повідомляє РІА «Новості» з посиланням на заяву Лідії Михайлової, прес–секретаря куратора ВПК в російському уряді, віце–прем’єра РФ Дмитра Рогозіна. Минулої п’ятниці стало відомо про розкрадання на суму близько 6,5 млрд. рублів (330 млн. доларів) при розробці системи ГЛОНАСС, яка має прийти на зміну американському аналогу GPS не лише на російському, а й на світовому ринку. Проти кількох керівників ВАТ «Російські космічні системи» відкрито кримінальні справи за статтею «зловживання службовими повноваженнями». Максимальне покарання за цією статтею — 10 років позбавлення волі. Офіційним куратором програми ГЛОНАСС є віце–прем’єр, «сірий кардинал» Кремля Владислав Сурков, який тепер курирує високотехнологічні проекти.
Програма ГЛОНАСС є стратегічною для Росії. План її реалізації втілюється в життя ще з 1982 року; на даний момент система охоплює 24 штучні супутники Землі. Як повідомляє Рахункова палата Росії, у 2001—2011 рр. на цільову програму «Глобальна національна система» з бюджету було витрачено 102 млрд. рублів. При цьому запуск кількох супутників ГЛОНАСС завершився невдачею, «поховавши» щонайменше 2,5 млрд. рублів.
Нинішній епізод пов’язаний із розкраданням бюджетних грошей у 2009—2010 рр. Але, імовірно, йдеться не лише про корупцію — журналісти пов’язують відставку Урличича з боротьбою за вплив у керівництві ВАТ «Російські космічні системи». Адже, втративши посаду головного конструктора, Урличич і досі залишається генеральним директором «РКС».
А ТИМ ЧАСОМ...
Ірак вирішив розірвати багатомільярдну угоду на закупівлю російської зброї з остраху перед корупцією, повідомив Бі–Бі–Сі речник прем’єр–міністра Іраку Нурі Малікі. Багдад підписав із Росією кілька контрактів на закупівлю озброєнь на загальну суму 4,2 млрд. доларів. Офіційне підтвердження цього було отримано на початку жовтня, під час візиту Малікі до Москви. Ця угода робила Росію другим найбільшим постачальником зброї Іраку після США. Однак минулої суботи представник Малікі заявив про скасування угоди. «Коли Малікі повернувся з Росії, у нього виникли підозри щодо корупційної складової цього договору, тому він вирішив переглянути всю угоду», — цитує речника прем’єр–міністра Іраку агенція «Франс Пресс».
Представник іракського прем’єра Алі Мусаві повідомив, що вже отримано підтвердження корупції серед іракських учасників угоди, на російську сторону ще чекає розслідування. У блозі, який має стосунок до російського військово–аналітичного «Центру аналізу стратегій і технологій», повідомляється, що угода з Іраком передбачала придбання винищувачів МіГ–29М/М2, бронетехніки, системи ППО — зокрема, 42 комплексів «Панцир–С1», а також 30 бойових вертольотів Мі–28НЕ. Політичні опоненти іракського прем’єра з самого початку висловлювали здивування збройною угодою з Росією і вказували на великі збройні контракти зі США.