Учорашній саміт Україна—ЄС у Гаазі, який тривав першу половину дня, залишив усіх учасників «при своїх». Не було, як і передбачала «УМ», підписано Плану дій (і цьому великою мірою посприяла українська позиція, адже зовнішньополітичне відомство нашої держави наполягало на тому, аби документ носив більш поглиблений характер), не було надано статусу країни з ринковою економікою (безрезультатні переговори у Брюсселі минулого тижня перекреслили такі надії нанівець), не було визначено подальших дієвих кроків на шляху зближення України iз Союзом. Напевне, щонайбільше на стриманість учасників переговорів вплинули наступні кадрові зміни у керівництві й України, і ЄС — всі розуміють, що з відходом від влади Леоніда Кучми та голови Єврокомісії Романо Проді можуть змінитися настрої і коригуватися політичні напрями співробітництва. Природно, європейці, яких на вчорашній зустрічі представляли прем'єр-міністр Нідерландів Петер Балкененде, комісар з питань спільної зовнішньої політики та безпеки Хав'єр Солана та комісар із зовнішніх зносин Кріс Паттен, чекають результатів президентських виборів у нашій державі.
«Я б не сказав, що не має значення, хто переможе на виборах, але, безумовно, є багато простору і бажання стосовно того, хто замінить пана Кучму, щоб розбудувати закладені в минулому взаємини набагато більше і працювати над амбітною метою спільної долі з ЄС», — прокоментував українській службі Бі-Бі-Сі брюссельський аналітик Джон Палмер. Він зауважив, що великою мірою саме стан демократії, свободи слова в Україні став гальмом руху України в ЄС, як це було свого часу в Словаччині за правління Мечіара.
А поки по осені ще не все пораховано, представники ЄС, зокрема Солана, заприсяглися, що ЄС зацікавлений розвивати співпрацю з Україною. Про це повідомила УНІАН з Гааги прес-секретар Президента України Олена Громницька. За її ж інформацією, переданою УНІАН, виступаючи на саміті, Леонід Кучма «звернув увагу лідерів Євросоюзу на необхідність надання ринкового статусу економіці України..., вирішення питань, пов'язаних зі співпрацею у галузі ядерної безпеки». А довготерміновою метою відносин України з ЄС Президент назвав запровадження безвізового режиму з усіма країнами Союзу. Прикметно, що при цьому, як передає з Гааги кореспондент «Української правди», Л. Д. «забув сказати» про бажання України ввійти до ЄС.