Незалежні моніторингові громадські організації провели соціологічне дослідження провідних національних телеканалів щодо порушення стандартів у передвиборчих матеріалах. Результат: майже на всіх ТБ–каналах експерти виявили порушення, здебільшого — недотримання балансу думок. Це означає, що в політичних сюжетах лунає звинувачення, але немає відповіді тих, кому вони адресовані. Також бралася до уваги відповідність рейтингу політичної сили і відсотку інформування про її діяльність. «З початку моніторингу ми спостерігали на телеканалах дуже низький рівень «УДАРу». Незважаючи на це, рейтинг партії серед виборців був значно вищим, на відміну від політичної сили «Україна — Вперед!», яка заповнила собою майже весь інформаційний простір», — зазначила виконавчий директор Інституту масової інформації Вікторія Сюмар.
На думку експертів, найгірші результати щодо висвітлення виборчої кампанії показав Перший Національний. В ефірі УТ–1 кількість збалансованих матеріалів не перевищувала трьох відсотків, більшість сюжетів була присвячена провладним політичним силам. «Ми виявили фальсифікацію рейтингів партій. Державне телебачення, яке існує за наші з вами кошти, замість того, щоб змінити редакційну політику, вирішило піти найпростішим шляхом — маніпулювати цифрами. Особисто мене як платника податків цей факт дуже обурив», — говорить представник Академії української преси Валерій Іванов.
У цілому ж iз наближенням виборів якість новиннєвих сюжетів з точки зору повноти інформації, балансу та рівномірного доступу різних політсил до ефіру дещо підвищилася, констатує старший дослідник Інституту міжнародної економіки ім. Петерсона Ендрю Вілсон. Однак «вага» такого покращення — всього чотири відсотки. Зокрема, експерти відзначили телеканал «Інтер», «ICTV» та «5–й канал», які демонстрували ще й погляди західних політиків на українські вибори. Погіршив «показники неупередженості» канал СТБ.
Моніторингова ініціатива започаткована міжнародним фондом «Відродження» та фондом Віктора Пінчука. «Головним завданням цього проекту було не дослідження заради дослідження, а діалог і дослідження заради кращого інформаційного простору країни, заради того, аби українські виборці отримали більше інформації про вибори, про програмні позиції та історію учасників цього політичного процесу», — зазначила пані Сюмар.
Євгенія КОВАЛЕНКО