У карстовій печері «Оптимістична» поблизу села Королівка Борщівського району, що на Тернопільщині, відкрили перший в Україні підземний музей скульптур. Артоб’єкти ліпили з вологої глини, якої багато в печері, студенти художніх вишів та художники Львова і Тернополя. Спелеологи допомагали митцям пересуватися підземними трасами та слідкували, щоб вони не загубилися у безлічі переходів.
Ідея зробити таку оригінальну виставку належить молодій львівській мисткині Олені Шептицькій. «Коли я вперше потрапила в печеру, мені не вистачало там образів, — розповіла Олена тернопільській газеті «Доба». — Коли біжиш коридорами, то здається, що хтось на тебе дивиться, виглядає, зараз вискочить. І я подумала, що варто виокремити образи, які звiдти аж «просяться». Куратор виставки підкреслила, що в печері ідеальний мікроклімат для неопаленої глини — висока вологість та стала температура, близько 10 градусів тепла. «Тому ця експозиція вічна», — зазначає Олена Шептицька.
Велика кількість вологої глини підштовхувала навiть самих спелеологів до творчості, тож перші скульптури та барельєфи у цій печері виліпили саме вони.
ДОВІДКА «УМ»
Печера «Оптимістична» занесена до Книги рекордів Гіннесса як найдовша у світі гіпсова печера, найдовша печера Євразії та друга за довжиною серед печер світу. Відкрита у 1966 році львівськими спелеологами. Її довжина становить 240,5 км. Печеру продовжують досліджувати та відкривати тут нові тунелі. Печера горизонтальна, лабіринтового типу, закладена в товщі гіпсів на глибині 60—80 метрів. Температура повітря стабільна, тримається в межах 9,5—10,5 градуса, відносна вологість коливається у межах 84—100%.
У печері розвідано 10 «районів», які з’єднані між собою одним або двома ходами. Перший, «Старий», або «Вхідний», має довжину 9,9 км. Найбільша частина — «Центральний», або «Новий», район простягається на 48,3 км, у ньому є джерело води з присмаком глини та гіпсу, яку вважають цілющою. Найкрасивішим районом печери вважають «Озерний», де розташовані три підземні водойми, та «Заозерний», відомий надзвичайно красивими кристалами.
Найдовша у світі гіпсова печера була до недавнього часу закрита для звичайних відвідувачів. Потрапити туди можна було лише в складі робочих експедицій. І лиш під кінець 2011 року тури в «Оптимістичну» стали можливі для широкого загалу туристів.
Печера розташована недалеко від злиття рік Дністер та Збруч. Дослідники вважають, що у дохристиянські часи в цьому районі було велике язичницьке капище, саме звідси походить відомий чотириликий Збруцький ідол. Прихильники теорії про насиченість енергією певних місць на землі вважають цю місцину «місцем сили».