Провал виборчого вуайєризму
Маніфест перед веб–камерою.
Спостерігати за виборами в режимі онлайн через камери відеоспостереження на сайті vybory2012.gov.ua виявилося цікаво. Зокрема, прикольно було чути діалекти й акценти говірок у різних регіонах України.
Але в плані відстеження порушень ця новація виявилася марною. Мільярд гривень пішов якщо не на відкати «регіоналам» у владі, то тільки на ілюзію прозорості виборів. Кожен користувач інтернету міг спостерігати водночас хоч за десятком ДВК, але зображення з камер багато де було надто розмите, щоб щось зрозуміти, а камери — встановлені так, аби важливі частини приміщення — деякі столи комісії, крайні урни — потрапляли до «сліпих зон».
От найсхідніша дільниця в «континентальній» Україні — Луганська область, смт Мілове, Первомайська, 17, дільниця 440241. Жіночка в комісії чистим українським суржиком пояснює бабі: «Галочку або хрестик ставіте в квадратіку, де за або протів кого ви голосуєте».
А ось Донецьк, Кремлівський проспект, 1, дільниця 141863. Камера, що має показувати комісію, не захоплює крайні столи, бо висить на стіні за кабінами для голосування, і штори з кабін перекривають столи. Зате у виборців може скластися враження, що камера знімає, як і за кого вони ставлять галочку або хрестик. Бо ж камера — над їхніми головами в кабіні.
За приписом ЦВК, на дільницях мали висіти оголошення про те, що в кабінах камери нічого не бачать. Але багато де таких об’яв не було. Людей — особливо в глухих селах — вочевидь трохи залякували «всевидящим оком».
Враховуючи низьку якість зображення з камер, виникло питання: якщо проти Тимошенко порушили кримінальну справу за передвиборчу популістську закупівлю непідходящих «швидких допомог», суму збитків від чого зафіксовано на позначці 67 млн. грн., то що треба порушити проти Азарова за передвиборчу ж закупівлю веб–камер аж на 993,6 млн. грн.?
Голова КВУ Олександр Черненко в коментарі «УМ» визнав: «Камери були встановлені на всіх дільницях, але не з кожної дільниці вони давали якісний сигнал. На окремих ОВК камери взагалі жодного сигналу не давали. Загалом, камери просто допомогли багатьом людям розважитися, побачити своїх рідних, як вони голосують. А з приводу їхнього впливу на чесність і демократичність виборів — такого не було. Камери (крім одного випадку в Дніпропетровську. — Авт.) абсолютно не фіксували порушень, якщо такі мали місце. Мільярд гривень на камери витрачено даремно. А йдеться про суму, що становить майже бюджет цілої виборчої кампанії».
Утім партія влади вважає інакше й запевняє: камери додали виборчому процесу прозорості й чесності.
А ще обурює, що карта України на сайті, де треба було обирати дільниці, має першу мову російську, а українською на ній — лише дублювання назв. Утім, це й не дивно, адже карту створювала російська фірма на базі російського сервісу «Яндекс».