Екзит–поли проти офіційних даних: яка буде розбіжність?
Поки ЦВК продовжує обробляти бюлетні, незалежні соціологічні групи оприлюднили результати екзит–полів. Саме вони — підстава для прикидок конфігурацій нової ВР.
Нагадаємо, екзит–поли проводили: консорціум «Національний екзит–пол», куди входять фонд «Демократичні ініціативи» ім. Ілька Кучеріва, КМІС і Центр Разумкова; Research and Branding Group, який проводив опитування для ахметовського телеканалу «Україна»; ТНС і «Соціс» — для «Інтера» й ICTV; «Соціальний моніторинг» — для каналу «1+1»; група «Рейтинг» — для «5–го каналу», служба «Савік Шустер студія» — для однойменного телепроекту.
На виході з дільниць експерти анонімно ставили виборцям (кожному сімдесятому чи сотому) запитання: «За кого ви голосували?» При цьому враховували вік, стать і регіон. Щоправда, люди Шустера, наприклад, подекуди обходилися й без таких уточнень.
На момент здачі номера «УМ» ЦВК встигла обробити трохи більше половини бюлетенів, дані яких у порівнянні з результатами екзит–полів мають 4–5–відсоткову різницю на користь партії влади.
«Дані на сайті ЦВК свідчать, що бюлетені з Донецької і Луганської областей обробляються швидше. І якщо ви бачите, що десь на 100 відсотків закінчена обробка протоколів, то це, як правило — Партія регіонів, — каже керівник КМІС Володимир Паніотто. — Поки що більша частина оброблених протоколів — це їхні мажоритарні округи. Мабуть, теж саме відбувається і з результатами пропорційної частини. Якщо ціле село голосує за ПР — це, звичайно, може свідчити про тиск чи підтасовку, але, я теоретично вважаю, що для невеликих груп і компактних спільнот, таких, як селяни, наприклад, це не підтасовка. Якщо ж ідеться про якесь місто, то такого, звісно, собі уявити не можна».
«Особисто у мене таке відчуття, що на цих виборах пропорційна система виборів — це та візитка, яку влада хоче продемонструвати Заходу, — говорить голова КМІС. — Найбільші фальсифікації в підрахунку, якщо вони будуть, відбуватимуться по мажоритарці. У пропорційній частині ситуація є більш прозорою».
«Щодо даних ЦВК — немає ніякої впевненості, що бюлетні обробляють рівномірно. Якщо десь на мажоритарному окрузі оброблено 3% бюлетенів, рано робити якісь висновки. З підрахунку половини голосів теж рано щось казати», — вважає директор фонду «Демініціативи», соціолог Ірина Бекешкіна.