Щирий намір колишнього прем’єр–міністра Італії Сильвіо Берлусконі піти на політичну пенсію залишався актуальним недовго. Буквально через день після того, як скандальний екс–глава уряду оголосив, що більше не балотуватиметься в парламент і поступиться головуванням у своїй партії «Народ свободи» достойному наступникові, йому довелося кардинально змінити своє рішення. А все через вердикт Міланського суду, який засудив його до чотирьох років в’язниці. «Тепер я відчуваю, що просто зобов’язаний залишитися у політичному полі, щоб захистити італійців від несправедливостей судової системи. Із такими суддями Італія перетворюється на нецивілізовану, варварську і непридатну для життя країну, вона перестає спиратися на принципи демократії», — заявив Берлусконі в ефірі телеканалу TG5, який входить до його власної медіа–групи Mediaset.
Саме за фінансові махінації в цій компанії 76–річний екс–прем’єр і отримав термін. «Це просто абсурдні звинувачення — виходить, що я крав у самого себе! — обурився дон Сильвіо. І назвав вирок «політично вмотивованим», оскільки податки його компанія справно платила. Хоча за версією обвинувачення, Mediaset через дві офшорні компанії витратила 470 мільйонів доларів на закупівлю американських телепередач і кінофільмів, а з податками таки намахлювала.
Сам Берлусконі при винесенні вироку в залі суду присутній не був. На «свої» суди медіа–магнат не ходить уже давно. Він є головним обвинуваченим одразу в кількох гучних процесах, хоча, як натякають італійські оглядачі, усі порушені проти нього справи — лише «квіточки» порівняно зі справжніми правопорушеннями лідера «Народу свободи». От тільки «накопати» на нього щось більше досі не вдавалося, адже Сильвіо завбачливо сам у темних махінаціях «не світився».
Наступні парламентські вибори, у яких Берлусконі тепер планує таки взяти участь, в Італії відбудуться 2013 року. За логікою, на той час політик, який очолював італійський уряд у 1994—1995, 2001—2006 і 2008—2011 роках, має сидіти за ґратами. Хоча вирок іще не набув чинності, оскільки адвокати засудженого подали апеляцію. Але Берлусконі так чи інакше вже пощастило — як повідомляє агенція «Франс пресс», він потрапив під закон про амністію, ухвалений 2006 року з метою зупинити переповнення в італійських в’язницях. До речі, розробив цей закон лівоцентристський уряд Романо Проді — принципового суперника Берлусконі, який переміг його на виборах із перевагою менш ніж в 1% голосів. Тож навіть у тому разі, якщо його касаційну скаргу не буде задоволено, Сильвіо відсидить не чотири роки, а лише один, та й то під домашнім арештом — це послаблення з огляду на солідний вік. Щоправда, впродовж трьох років йому буде заборонено обіймати державні посади.
ПРОТЕСТИ
Минулої суботи в Італії знову відбулися масові демонстрації проти економічної політики уряду Маріо Монті. Мітингувальники висловлювали протест проти урізання бюджетних витрат у рамках подолання кризи єврозони і вимагали відставки Монті, який обійняв посаду прем’єр–міністра рік тому.