21 жовтня 2012 року виповнилося 65 рокiв вiдтодi, як у 1947 роцi було вислано до Сибiру iз Захiдної України 26 644 сiм’ї.
...На дворi ще не розвиднiлось, як до хати увiрвалися чекiсти, зачитавши постанову про виселення. Через пiвгодини всi повиннi були бути готовi до виїзду в Сибiр. Почувши такi слова, годi було прийти до тями, не те щоб зрозумiти: що брати з собою, що готувати? А в хатi — лише двоє стареньких людей iз маленькою дитиною на руках. Не встигли отямитися, коли почули команду: виходьте! Вийшли з хати i побачили, що на фiрi чекає чекiст з автоматом, який супроводжував нас до станцiї залiзничного вокзалу. Там приготували «телячi» вагони, якi вщерть заповнили людьми. Одразу ззовнi дверi закрутили мiцним дротом, i до Уралу жодного разу не вiдчиняли. На той час були сильнi морози, у вагонах вiд холоду i голоду почали вмирати старi люди i малi дiти. Несила було дивитися, як iз вагонiв викидали в поле покiйникiв. За 22 днi їзди до кiнцевої станцiї (а це м. Осiнники Кемеровської областi) не доїхало багато людей. А хто мав щастя доїхати i був працездатний, то вiдразу ж був змушений працювати в шахтi.
Сьогоднi держава пiклується про малолiтнiх дiтей, якi пiд час вiйни працювали в Нiмеччинi, — це добре, що про них пам’ятають. А ми, 16–рiчнi юнаки, змушенi були працювати в шахтi впродовж трьох рокiв пiсля закiнчення вiйни.
Цей короткий екскурс у минуле змушує нас задуматися: що ми нинi мусимо зробити, аби наших людей не мордували по тюрмах, не вивозили у Сибiр i щоб наших дiтей не привозили в цинкових трунах, коли вони захищатимуть не нашi iнтереси.
Володимир ДІДИК,
член проводу Тернопiльського
обласного товариства полiтв’язнiв
та репресованих