Тернопільський міськрайонний суд став одним iз перших у державі серед готових практично почати діяльність інституту присяжних. Уже з листопада — коли набуде чинності новий Кримінальний кодекс — справи обвинувачених в особливо важких злочинах разом iз професійними суддями тут зможуть розглядати і громадські присяжні.
Список iз 30 осіб, які виявили бажання виконувати таку функцію, затвердили на сесії міської ради. Як розповіли «УМ» у її прес–службі, більшість iз них — працівники гуманітарної та державної сфери. За те, щоб присяжні відповідали всім вимогам Закону України «Про судоустрій і статус суддів», несуть відповідальність органи місцевого самоврядування, які їх затверджують. Серед таких вимог — вік 30—65 років, постійне проживання на території, на яку поширюється юрисдикція суду, психічна та фізична відповідність, несудимість. Не можуть бути присяжними народні депутати, члени Кабміну, працівники будь–яких правоохоронних органів, державні адвокати та нотаріуси. А от наявність юридичної чи навіть взагалі вищої освіти не вимагається.
Закінчується формування і затвердження списків присяжних і в районах області, де їх кількість коливається від 10 до 24 — в одному з найбільших районів. Працюватиме перший склад два роки, відтак обиратимуть нових. Не вирішено поки що лише фінансове питання. У державній судовій адміністрації стверджують, що витрати повинні закладатися у бюджет, однак наразі невідомо ні про суми, ні про строки їх затвердження.