Виборча дуель між двома претендентами на Білий дім триває — у США позавчора увечері відбувся другий раунд теледебатів між кандидатами у президенти. Цього разу екс–губернатор штату Массачусетс Мітт Ромні та президент Барак Обама напряму відповідали на запитання виборців. До студії у Нью–Йорку запросили американців, які ще не визначилися, за кого голосуватимуть. Запитання вони зачитували з папірців. Кандидати відкрито та агресивно атакували один одного. За оцінками американських політаналітиків та ЗМІ, чинний глава держави, який перший тур теледебатів відверто програв, цього разу виглядав набагато краще. Хоча завдання перед Обамою стояло нелегке: переконати виборців, що він має конкретний план на наступні чотири роки. Своєю попередньою каденцією перший темношкірий президент США дуже розчарував багатьох своїх прихильників, тож тепер йому доводиться зі шкіри пнутися, аби довести: «Обама–2» буде зовсім інакшим.
Президенту пощастило: йому мимоволі допоміг опонент, який постійно агресивно перепитував Обаму. На думку психологів, це хибна тактика. Як свідчать результати експрес–опитування, яке одразу по завершенні дебатів провів серед зареєстрованих виборців телеканал Сі–Ен–Ен, переконливішим президента визнали 46% глядачів. Ромні віддали перевагу 39%.
Дебати є надзвичайно важливими для обох кандидатів, які прагнуть здобути симпатії виборців у тих дев’яти штатах, що досі остаточно не визначилися, за кого голосувати. Усвідомлюючи це, і Ромні, й Обама помітно нервували й багато перебивали один одного — просто кандидат від Демократичної партії робив це частіше. Значну частину дискусії кандидати присвятили створенню робочих місць. Ромні зіграв на гендерному питанні, зробивши акцент на тому, що впродовж чотирьох років перебування при владі президента–демократа понад три мільйони американських жінок втратили роботу. Відповідаючи на запитання про свою політику щодо жінок, Обама повторив тезу, яку поділяють багато ліберально налаштованих жінок у США: «Я хочу, щоб медична страховка жінки на кожному робочому місці покривала забезпечення контрацептивами, а також включала певні безкоштовні обстеження, адже це питання не лише здоров’я жінок, а й економіки. Я маю двох дочок, тому виступаю за це».
Президентські вибори у США відбудуться 6 листопада, і хто саме на них переможе, спрогнозувати майже неможливо. Останніми тижнями Обама з Ромні йдуть у рейтингах пліч–о–пліч, а попереду — ще один тур дебатів, який відбудеться 22 жовтня у Флориді. Цього разу йтиметься про зовнішню політику, у якій чинний господар Білого дому орієнтується краще за опонента. Втім, як свідчить історія американських виборів, це ще нічого не означає — на остаточний вибір громадян може вплинути будь–яка, навіть найдрібніша, помилка кандидата. n