«Подвиг святителя Луки — одна з найяскравіших історій ХХ століття. Це безумовний приклад подвижництва для мільйонів... Звісно, така доля потрібна для втілення на екрані... Я не згоден з тим, що варто чекати другого Тарковського, аби з’явився фільм про святителя Луку...» Виголошуючи цю думку на минулорічному фестивалі «Золотий Витязь», режисер Микола Бурляєв наче у воду дивився. Про уродженця України Валентина Феліксовича Войно–Ясенецького його нащадкам з кіноекрана треба було розповісти вже давно. І вже наступного року компанія «Патріот фільм» обіцяє запросити на презентацію картини «Святитель–хірург».
Лікар і священнослужитель, лауреат Сталінської премії і архієпископ, учений і проповідник, каторжник і богослов, автор 55 томів наукових праць і 15 томів проповідей, людина, наукові роботи якої і досі залишаються настільними книгами хірургів, а живописні полотна могли б прикрасити експозиції найпрестижніших художніх галерей світу... Про Валентина Войно–Ясенецького, житіє якого перекладене румунською, англійською, французькою та іншими мовами, багато знають у Греції — тут святителю Луці побудовано близько 30 капличок, а історія про дивовижне зцілення хлопчика–піаніста лягла в основу сюжету документальної стрічки «Сильніше смерті. Молитва». У рік 135–річчя з дня народження святителя Луки свою пошану цій людині вирішила нарешті висловити й Україна. Зйомки фільму з робочою назвою «Святитель–хірург» зараз тривають у Києві, зніматимуть його також у Криму та в місті Щорс на Чернігівщині. Бюджет картини — близько 5 мільйонів доларів, третину з яких надає держава. У головних ролях — Катерина Гусєва, Віталій Безруков, Андрій Самінін, Володимир Гостюхін, Вікторія Малекторович, Олександр Шевченков та інші... Режисер стрічки — Олександр Пархоменко.
Катерина Гусєва, відома за серіалом «Бригада» та іншими фільмами, у «Святителі...» грає дружину головного героя Анну Ланську. Жінку, що подарувала своєму коханому чотирьох дітей і померла від туберкульозу, не доживши й до сорока років. Ця доля настільки схвилювала Гусєву, що для участі у картині вона навіть погодилася на досить жорсткий робочий графік. Річ у тім, що Катерина — молода мама, у «Бригаді–2» вона знімалася вагітною другою дитиною. Тож аби не залишати малюкiв надовго, на зйомки актриса прилітає щодня. Годинку перепочине після перельоту — і в кадр. А потім — на літак і знову до своїх малюків.
На головну роль запросили двох артистів: у молодшому віці Святителя Луку грає Андрій Самінін (Театр драми і комедії на Лівому березі), у старшому — Віталій Безруков (актор і сценарист, батько Сергія Безрукова). «Я вірю в долю, — розповідає Віталій Сергійович. — І коли мені прислали цей сценарій — зрозумів, що десь уже читав цю історію. Можливо, в якихось журналах, епізодично, але мені вона була знайома. Для того щоб зіграти цю роль, я не прагнув аж занадто занурюватися у професію, у медицину... Адже я граю не професію, а людину, яка була стовпом віри. Без таких, як святитель Лука, і віри б не існувало...Неможливо залишатися байдужим до цієї людини, що обрала шлях священика у дуже важкі часи».
Режисер Олександр Пархоменко говорить, що Віталій Сергійович візуально дуже схожий на свого героя. А ще, визначаючись із актором, продюсери шукали чоловіка з одухотвореним поглядом. «Любов, віра, духовне становлення людини через страждання і перепони — ось що нас цікавило в цій історії насамперед», — говорить режисер.
Дітей Анни та святителя Луки грають справжні брати і сестри Козлови — Ліза, Філіп, Катя й Костя. На знімальному майданчику вони почуваються, немов у себе вдома. Завдяки мамі Каті, яка вирішила максимально інтегрувати своїх малюків у кіномистецтво, ці дітлахи, незважаючи на досить юний вік, мають величезний досвід роботи в кіно, багато знімалися у рекламі. Причому статева відмінність у житті та на екрані для Козлових — не проблема. У «Святителі...» чотирирічна Катя грає молодшого сина Анни й святителя Луки.
«Святитель–хірург» — картина, яка створює внутрішній стрижень, — говорить продюсер Олег Ситник. — Цим фільмом ми хочемо закликати до духовності і привнести духовність на наші екрани — її там зараз дуже мало...»