Коли вечір мудріший за ранок

08.07.2004
Коли вечір мудріший за ранок

Pобоча поза, яка, безумовно, корисна для вашого здоров'я... (Фото Володимира ЗАЇКИ.)

      «Я приходжу з роботи, і ні на що не залишається сил. Поїм швиденько і падаю на ліжко, під звуки телевізора і засинаю. А зранку не можу згадати, на якому я світі», — скаржиться знайома. Її ситуація доволі типова. Ідете з роботи — голова важенна, шию «крутить», ноги «відпадають». Єдине бажання — тихо сконати на дивані перед телевізором. Та після такого «відпочинку» наступного ранку ви нагадуватимете, даруйте, варену картоплю. Мало того, що ви не відпочинете, так ще й піддасте себе ризику набрати зайві кілограми. Як же правильно розслабитись, відновити сили і зарядитись для здорового початку завтрашнього дня? А починати треба з ніг.

 

Ніжні ніженьки

      Перш за все поставте ноги у тазик із теплою, злегка підсоленою водою на 15—20 хвилин. Пам'ятайте, вода повинна бути саме теплою, а не гарячою. Якщо шкіра ніг натерта або запалена, солона вода, зрозуміло, протипоказана. У цьому випадку полегшення принесуть прохолодні ванночки з відваром соснових голок чи ромашки.

      Якщо вам не бракує гарту, спробуйте контрастні ванночки. Для цього потрібно потримати ноги п'ять хвилин у гарячій воді, а після того десять секунд — у холодній.

      Ефективним є й такий дещо незвичний спосіб зняття втоми ніг: протріть ноги шматочком льоду, що містить екстракт м'яти. Єдина проблема — для цього треба заздалегідь приготувати такий лід.

      Якщо після водних процедур ви трохи «ожили», не полінуйтеся зробити кілька вправ.

      Перша вправа. Простеліть на підлогу ковдру. Станьте навколішки, ноги повинні торкатись підлоги від кiнчикiв пальцiв до коліна. Повільно опустіть сідниці на п'яти. Слідкуйте за тим, щоб коліна і ноги не розходились у різні боки. Руки покладіть на коліна і тримайтесь прямо. У такому положенні бажано просидіти хвилин п'ять.

      Друга вправа. Підніміться з п'ят, станьте на коліна. Зігніть ноги, покрутіть ступнями в різні боки. Після того відпочиньте кілька хвилин, щоб поновився нормальний кровообіг.

      Третя вправа, у просторіччі «велосипед». Лежачи на спині, рухайте ногами, ніби крутите педалі. Скільки вистачить наполегливості. Якщо зробите майже 150 разiв — ноги будуть майже як нові!

      Четверта вправа. Лежачи на спині на підлозi, розслабтесь. Потім неквапливо підніміть ноги якомога вище. Без напруги їх опустіть. Потім знову. Виконуйте цю вправу якомога довше — добре, якщо до тридцяти хвилин.

«Гільйотина» для шиї

      «Післяробочі» вправи для ніг актуальні для тих, хто на роботі багато стоїть або ходить. У працівників так званого конторського типу виникає інша проблема. Напругу м'язів шиї, характерну для тих, хто багато працює за письмовим столом, комп'ютером, також знімаємо за допомогою фізичних вправ.

      Вправа перша. Лежачи на підлозi, ноги покладіть на стілець, який стоїть поруч, а під поперек та під шию підсуньте м'які валики. У такій позі бажано полежати 10-15 хвилин.

      Вправа друга (виконується сидячи). Покладіть руки на чоло. Спробуйте тиснути головою вперед, а руками з усієї сили опиратись. Напружуватись мають тільки м'язи над плечима, а голова та руки залишаються нерухомими. Через деяку хвильку розслабтесь.

      Вправа третя. Заведіть руки за голову, долоні покладіть на потилицю. Підніміть голову, дивіться вгору, на стелю. Зціпленими пальцями натискайте на потилицю, намагаючись зігнути шию. При цьому шию напружуйте, щоб здійснювати опір тиску.

      Вправа четверта й остання. Долоню покладіть на скроню так, щоб великий палець опинився за вухом. Тисніть головою на долоню, намагаючись зігнути руку вбік і водночас опирайтеся цьому. Потім розслабтесь. Поміняйте руку і повторіть вправу.

      Вищенаведені вправи нормалізують кровообіг у голові, шиї, рух спинно-мозкової рідини, лімфи та венозної крові. Вашій шиї полегшає, а отже — і вам. До речі, їх цілком реально виконувати і на роботі.

Нюхніть лимона

      Настроєм і працездатністю також керують запахи. У давнину перед прийомом гостей столи часто протирали м'ятою, щоб створити піднесений настрій у тих, хто прийде. У середньовіччі студенти носили вінки з петрушки та тієї ж м'яти, щоб загострити пам'ять і швидше засвоїти матеріал. Тому програмісту або друкарці після напруженої роботи варто подихати, наприклад, ароматом лимона. Це зніме втому.

      Учені довели, що подразнення нюхового аналізатора людини приємними запахами, наприклад трояндової або бергамотової олій, викликає пониження кров'яного тиску, уповільнення пульсу, підвищення температури тіла. Отож не зайве буде вам після роботи зарядити ароматичну лампу доступною олією — лавандовою абощо — і подумати про щось приємне.

Шоколадний «розслабон»

      Якщо ви все ще почуваєтесь «розбитими» і ну нічого не допомагає, значить, ваша втома є скоріше психологічною, ніж фізичною. У такому випадку радимо — з'їжте шоколадку. Навіть аромат какао благотворно діє на психіку: знімає подразнення, заспокоює, повертає душевну рівновагу.

      Крім того, шоколад містить фізіологічно активну речовину — теобромін, малі дози якого стимулюють серцево-судинну і нервову системи. Стограмова плитка «гарантовано» знімає втому, підвищує працездатність і поліпшує настрій. Якщо, звичайно, ви здатні з'їсти самостійно цілу шоколадку, ні з ким не поділившись... До речі, у какао міститься (також у малих дозах) інший стимулятор — кофеїн, а також  близько 40 летких з'єднань, які й забезпечують ні з чим не зрівнянний шоколадний запах. У какао містяться феноли — речовини, які захищають стінки судин, не дають їм звужуватись, тобто є корисними для серця та усієї системи кровообігу. Півплитки молочного шоколаду містить приблизно 200 міліграмів фенолів, так само, як і бокал доброго червоного вина. А якщо є вибір, з'їжте краще чорного шоколаду — у ньому фенолів більше.

«І все тобі пробачаю»

      Це вже давно відома всім ідея, що хвороби часто виникають від надмірних напружень психологічної природи. Чим краще ми розумово та емоційно сконцентровані та збалансовані, тим ефективніше ми справляємося зі стресами у житті. Збудженість, тривожні думки, навіть відсутність власної гідності настільки виснажують життєві сили людини, що організм втрачає свою природну здатність до опору і стає уразливим для інфекцій та інших негативних впливів.

      Отож у нашому пакеті ефективного відпочинку має бути ще одна вечірня вправа — психологічна. Пригадайте, хто вас сьогодні образив, і подумки дайте йому здачі. Щиро так, від усього серця. А по тому пробачте всім! Головне ж — простіть самого себе. Чогось ви сьогодні не встигли, когось чи чогось не зрозуміли, не знайшли, не досягли — все собі пробачте. І будьте здорові!

  • Пігулка не допоможе…

    Протистояння навколо можливої ліквідації Вінницького обласного протитуберкульозного диспансеру №2 відбувається у кількамісячному вимірі. Працівники диспансеру просять передати з обласної комунальної власності у міську цілісний майновий комплекс, щоб і майно, і приміщення залишились на місці, а колектив працював там і надалі. Вони згодні на реорганізацію чи оптимізацію, аби лише тубдиспансер не ліквідували. >>

  • Не лікують, а вбивають

    До 30% антибіотиків орального застосування продаються у США за неправильно виписаними рецептами. Помилкова діагностика на невідповідний рецепт на антибіотики є головною причиною виникнення резистентної стійкості мікроорганізмів на антибіотики, випливає з дослідження, результати якого подані в «Журналі Американської медичної асоціації» (Journal of the American Medical Association). >>

  • Чіпкий, як кліщ

    Кліщі вже прокинулися, активізувалися і готові атакувати. Під прицілом їхніх укусів — не лише любителі влаштовувати пікніки в лісі, а й ті, хто звик просто прогулюватися в міському парку чи сквері. Лікарі звертаються увагу, що з кожним роком кількість людей, яких покусали кліщі в місті, зростає. >>

  • Смертельний бізнес

    «Хворіти сьогодні особливо дорого, навіть не враховуючи вартості ліків, на звичайний похід у поліклініку зараз потрібно викласти мінімум 300 гривень», — такими враженнями діляться між собою українці в бесідах те-а-тет, такими повідомленнями нині завантажена чи не вся інтернет-мережа. >>

  • Провал операції, або Як вижити в котлі медреформи?

    Улюблений вітчизняний спосіб заговорити тему: спростовувати неіснуюче або почати планувати давно існуюче. Триває п’ятий рік експерименту з реформи охорони здоров’я у пілотних регіонах країни: на Вінниччині, Дніпропетровщині, Донецькій області (там зараз не на часі) та Києві. І що ж маємо реально? >>