Німеччина, Бельгія, Франція, Австрія, Голландія та Люксембург звернулися до Єврокомісії з проханням відновити нещодавно скасований візовий режим для деяких балканських держав. У «старих» країнах ЄС побоюються напливу іммігрантів з Південної Європи, передусім Сербії й Македонії. Німецьке МВС наголошує, що в липні притулку в ФРН попросили півтисячі громадян Сербії, а у вересні — вже 1400. Схожа ситуація і з громадянами Македонії.
Механізм тимчасового скасування безвізового режиму має бути розроблений і прийнятий Європарламентом до кінця цього року, повідомляє «Німецька хвиля». Це дозволить відновити візовий рух та контроль на шість місяців для тих країн, чиї громадяни зловживають правом свободи пересування. Минулорічна пропозиція Єврокомісії про запровадження більш жорстких правил у Шенгенській зоні зараз перебуває на розгляді комісії Європарламенту з громадянських свобод, прав та внутрішніх питань. Європарламент незмінно відстоює право мешканців Європи на свободу пересування та право на отримання притулку, але «держави–члени ЄС здійснюють на нього великий тиск, щоб роботи над механізмом призупинення чи скасування безвізового режиму значно прискорилися», — повідомила речниця Європарламенту з візової лібералізації Таня Файон. Якщо після тимчасового скасування безвізового режиму порушення правил свободи пересування триватимуть і далі, його термін може бути продовжено.
За перші вісім місяців цього року ЄС отримав подання про надання притулку від 14 тисяч громадян балканських країн, що на 62% більше, ніж за аналогічний період попереднього року. Більшість прохачів — цигани. При цьому, за словами комісара з внутрішніх питань ЄС Мікеле Черконе, більшість балканських заявників не мають підстав на отримання притулку, а лише блокують роботу органів ЄС iз надання притулку тим, хто його насправді потребує для захисту від політичних переслідувань.
Прем’єр–міністр Сербії Івіца Дачич заявив, що повторне запровадження візового режиму матиме серйозні наслідки для Сербії та Євросоюзу. Адже безвізовий режим — це найбільш конкретний результат дії угоди про асоціацію Сербії з ЄС. Тому сербський уряд готовий покрити пов’язані з цим витрати для країн, де громадяни Сербії попросили притулку.