Уперше в історії людина подолала швидкість звуку «самостійно», не перебуваючи в літальному апараті. Це унікальне поки що досягнення належить відомому австрійському скайдайверу («небесному пірнальнику») Феліксу Баумгартнеру. Позавчора він, як і обіцяв, стрибнув зі стратосфери, побивши одразу кілька рекордів. Завдяки сучасним технологіям спостерігати за польотом відчайдуха з понад 39–кілометрової висоти у прямому ефірі міг кожен користувач інтернету, зайшовши на сервіс YouTube. Охочих виявилося більше 8 мільйонів, і в деяких регіонах світу сайт просто «ліг», не витримавши одночасного напливу відвідувачів.
До підкорювання стратосфери 43–річному Баумгартнеру не звикати — готуючись до надзвукового стрибка, він «пірнав» у небо з різних висот у проміжку між 20 і 30 кілометрами над землею. Вижити на такій висоті без спеціального обладнання неможливо через брак кисню й перепади температури, тому Фелікс одягається у спеціальний скафандр. Він має бути бездоганно герметичним — навіть крихітна й непомітна оку дірочка може коштувати скайдайверу життя. Чим завершиться для австрійця небесний політ із подоланням швидкості звуку, не міг точно передбачити жоден фахівець.
Побиття рекорду Баумгартнер запланував на 9 жовтня, але стрибок довелося відкласти через несприятливі погодні умови у штаті Нью–Мексико. У неділю нарешті повністю розвиднілося, і Фелікс у спеціальній капсулі, прикріпленій до величезного наповненого гелієм аеростата, почав підйом. За три години аеростат злетів на навіть вищу, ніж було заплановано, висоту — 39 068 м. Скайдайвер відчинив двері, перехрестився і шугонув униз. Із землі за ним, затамувавши подих, спостерігали не лише мільйони інтернет–користувачів, а й члени його команди з проекту «Ред булл стратос» (із компанією, яка «надає крила», Баумгартнер співпрацює вже багато років). Проте розмовляти з ним під час польоту було дозволено тільки наставникові — полковникові американських ВПС Джо Кіттінгеру. Саме йому належав попередній рекорд висотного стрибка з парашутом: 52 роки тому Кіттінгер вистрибнув з гондоли стратостата на висоті 31,3 км. У вільному падінні він перебував 276 секунд, проте Міжнародна авіаційна федерація це досягнення не визнає, оскільки для стабілізації скайдайвер розкрив гальмівний парашут. Тож до минулої неділі офіційний рекорд перебування у вільному падінні належав радянському парашутисту Євгену Андреєву, який 1 листопада 1962 року стрибнув iз висоти 25 500 м і перебував у вільному падінні 270 секунд.
Звісно, за минулі півстоліття технології пішли далеко вперед, тож найбільшим досягненням Баумгартнера є не висота стрибка й навіть не тривалість вільного падіння (понад п’ять із половиною хвилин), а швидкість — як свідчать показники вмонтованих у скафандр приладів, вона сягнула 1342 км/год. Швидкість звуку — 1100 км/год.
На висоті 1,5 км над землею рекордсмен розкрив парашут і ще через кілька хвилин плавно приземлився на очах у своєї мами Єви, яка разом із командою підтримки з хвилюванням стежила за польотом сина. У «Ред булл стратос» наголошують, що Баумгартнер ішов на рекорд не заради сенсації, а для науки — дані, зафіксовані приладами, допоможуть фахівцям у створенні нових систем аварійної евакуації для реактивних літаків.