Премія миру — одна з найбільш цікавих для широкого загалу і водночас найбільш суперечливих серед відзнак, які вручає Нобелівський комітет. Інколи його вибір виглядає цілком передбачуваним, інколи дещо дивує, а інколи — викликає просто шквал обурених коментарів. Саме так сталося й цього року: минулої п’ятниці було оголошено, що Нобелівську премію миру 2012 року здобув... Європейський Союз. Рішення безпрецедентне, адже якщо організації, в тому числі й ООН, мирного «Нобеля» вже здобували, то міждержавне об’єднання — здається, ніколи.
Загалом на премію миру цього року претендували понад двісті номінантів. Серед них були й екс–канцлер ФРН Гельмут Колль, і екс–президент США Білл Клінтон, і американський солдат Бредлі Меннінг, який постачав інформацію скандальному порталу «Вікілікс», і сам засновник цього сайту Джуліан Ассанж. І навіть ув’язнена лідерка української опозиції Юлія Тимошенко. Проте члени Нобелівського комітету у своєму рішенні, такому дивному для багатьох, були одностайними. Як сказано в поширеній з цього приводу заяві, премію присуджено ЄС «за шість десятиріч зусиль зі зміцнення миру в Європі», зокрема упередження нових воєн і стабілізації обстановки на континенті. І це при тому, що обстановка в самому Євросоюзі зараз складна, як ніколи, більше того чимало експертів вважають, що ЄС узагалі перебуває на межі розпаду.
З іншого боку, саме цей факт, на думку оглядачів, міг стати вирішальним: мовляв, своїм рішенням Нобелівський комітет прагнув підтримати Євросоюз у непростий період.
Неоднозначно присудження премії сприйняли й у самому ЄС. Якщо в Брюсселі чи Німеччині новину сприйняли з великим ентузіазмом, назвавши рішення Нобелівського комітету «великою честю», то, скажімо, в Греції, яка через заборгованість перед Євросоюзом перебуває на межі дефолту й виходу з єврозони, коментарі були далекими від схвалення. Скептично поставилися до свіжоспеченого лауреата і деякі політики Великої Британії, які все частіше закликають уряд і парламент переглянути відносини Об’єднаного Королівства з ЄС.
Мабуть, останнім настільки суперечливим лауреатом Нобелівської премії миру був президент США Барак Обама, якому цю нагороду присудили у 2009 році — як аванс за майбутні «зусилля у зміцненні міжнародної дипломатії і співпрацю між народами». Покладені на нього надії Обама так і не «відпрацював». Тепер особливо саркастичні коментатори вже натякають на те, що наступним лауреатом премії миру, судячи з тенденції, має стати НАТО.