Ухвалений Верховною Радою в цілому на минулому тижні законопроект «Про Єдиний державний демографічний реєстр» усе ще викликає більше запитань, ніж відповідей. Досі не зрозуміло, як саме виглядатиме біометрична картка із чіпом (куди вноситимуть усю інформацію про власника) та навіщо вона дітям. Не зрозуміло також, чому в законі не визначено конкретної вартості кожного документа та не врегульовано процедури видачі. Зрозуміло одне: у разі підписання закону Президентом (минулого року до подібного законопроекту він мав низку зауважень і скористався правом вето) із паперовими паспортами–книжечками усе ж таки доведеться розпрощатися. Тоді як держава отримає неабияку базу даних на кожного громадянина.
Добре хоча б те, що біометрику українцям виготовлятиме не скандально відомий консорціум «ЄДАПС», а державне підприємство МВС «Центр персоналізації МВС». Автор законопроекту, «регіонал» Василь Грицак (якому часто закидали лобізм саме в інтересах «ЄДАПС») навіть пожартував із цього приводу в ефірі «5–го каналу». Мовляв, нові паспорти друкуватиме матрацна фірма «Венето».
Усе почалося зі слів пана Грицака стосовно вартості оформлення паспорта дитині. Мовляв, батьки платитимуть за електронну картку що десять років приблизно 120 грн., тоді як у Європі за такий самий документ нібито платять 100 євро. На зауваження журналістів, що з розрахунку кількості громадян України, яким виповнилося 16 років, це буде приблизно 1 млрд. гривень і все це піде в одну структуру — «ЄДАПС», пан Грицак заявив: «Усе це піде у фірму «Венето». Вона матраци буде робити і паспорти. Щоб отримати паспорт, вам потрібно поїхати на вулицю Московську, там зайти в ресторан «Калина», далі лягти на матрац «Венето», вам приносять несвіже тістечко, і ви чекаєте біометричний паспорт. Я думаю, що за півгодини він буде».
Сарказм депутата Грицака зрозумілий: рік тому консорціум «ЄДАПС» неабияк посварився з тодішнім головою Держкомпідприємництва Михайлом Бродським, який має вiдношення до фірми «Венето». Тоді монополізувати виробництво паспортів консорціуму не вдалося. Після низки урядових рішень цим опікуватимуться МВС та Державна міграційна служба. Учора ж пан Грицак визнав, що пожартував щодо можливості виготовлення паспортів матрацною фірмою.
До речі, перше виготовлення внутрішніх паспортів з електронними чіпами буде безкоштовним для населення, але через десять років уже доведеться платити. Із тексту закону не ясно, хто платитиме ці 120 гривень — бюджет чи громадянин–замовник, адже у законі є лише норма про звільнення громадян від сплати державного мита при отриманні нового паспорта вперше.