Між Москвою та Вашингтоном знову спалахнув гучний шпигунський скандал. Позавчора бруклінський прокурор висунув звинувачення 11 особам, які, за даними ФБР, шпигували на Росію. Їх підозрюють у незаконному експорті технологій — зокрема, агенти нібито передавали російським спецслужбам мікропроцесори, мікроконтролери, чипи статичної операційної пам’яті та інше високотехнологічне устаткування, яке використовують військові (зокрема, в радарах і системах спостереження).
Учора правоохоронні органи США, які розслідують цю справу, повідомили подробиці. Як повідомляє РІА «Новості» з посиланням на прес–секретаря прокурора Брукліна Роберта Нардозу, трьом з імовірних шпигунів — Сергію Клінову, Юрію Савіну та Дмитрові Шегурову — вдалося вчасно втекти до Росії, де вони зараз і перебувають. Ще вісьмох підозрюваних, троє з яких працювали на ключових позиціях у компанії Arc Electronics (виробника електроніки для безпеки дорожнього руху), затримано у США.
За твердженням американських правоохоронців, зареєстровані в Москві компанія Apex System (ТОВ «Апекс»), яку представляли Клінов та Савін, і Arc Electronics, що діє в Х’юстоні, пов’язані з розвідувальними військовими відомствами та спецслужбами Росії. У матеріалах справи є посилання на висновок американських експертів, які припускають, що заарештовані причетні до встановлення на російських протикорабельних ракетах і винищувачах МіГ–35 чипів та мікропроцесорів, фактично ідентичних розробленим у США.
Прокуратура Брукліна також нібито має в своєму розпорядженні два складені в Росії документи, які доводять причетність підозрюваних у шпигунстві до російської влади.
У міністерстві закордонних справ Росії підтвердили факт порушення справи проти низки російських громадян, які перебувають на території США. Проте запевнили, що «ні про яке шпигунство, у тому числі на користь міноборони РФ, не йдеться». «Звинувачення щодо наших громадян, які передала нам американська сторона, мають кримінальний характер і не стосуються жодної розвідувальної діяльності», — запевнив заступник міністра закордонних справ Сергій Рябков.
Найближчим часом підозрювані у шпигунстві матимуть змогу зустрітися з російськими дипломатами. Нагадаємо, попередній шпигунський скандал, коли 2010 року у США виявили групу російських агентів, народив справжню зірку — Анну Чапман. Шпигунка, яку разом з іншими затриманими тоді розвідниками США видали Росії, у Москві прийняли як героїню, а президент Медведєв навіть нагородив її орденом. Тепер Анна — модель, телеведуча й актриса.