Із 18 жовтня набуде чинності Закон України «Про охоронну діяльність», який дозволить охоронцям магазинів, супермаркетів та інших установ застосовувати до відвідувачів силу і навіть спецзасоби. Зокрема, персонал охорони під час виконання функціональних обов’язків зможе застосовувати заходи фізичного впливу, спеціальні засоби, проводити відкриту відео– та фотозйомку подій. Згідно з законом, до таких дій охоронці зможуть вдаватися в особливих випадках, «якщо інші засоби не привели до припинення посягання на об’єкт охорони». Також у документі прописано, що в разі заподіяння правопорушнику тілесних ушкоджень охорона повинна викликати швидку допомогу. Про всі факти припинення правопорушення персонал зобов’язується інформувати правоохоронців.
«Ухвалення такого закону зовсім не означає, що міліція перекладає свої обов’язки на плечі приватних охоронців. Оскільки міліція має право затримувати підозрюваних, використовувати вогнепальну зброю, проводити беззаперечний огляд персональних речей затриманих. Відповідно ж до нового закону, приватні охоронці матимуть більше прав, але перед цим вони проходитимуть спеціальну фізичну і психологічну підготовку. До того ж оглядати особисті речі покупців вони зможуть тільки після отримання дозволу від самого покупця. Всі інші дії будуть заборонені до приїзду працівників правоохоронних органів», — пояснив у коментарі «УМ» керівник прес–служби Міністерства внутрішніх справ Володимир Поліщук.
Відповідні зміни до законодавства набули особливої ваги після надзвичайної події у столичному гіпермаркеті «Караван», де затриманий за крадіжку покупець застрелив трьох і важко поранив одного охоронця закладу. Згідно з чинним регламентом поведінки охоронців, їм заборонено затримувати відвідувачів, проводити до якихось окремих приміщень, застосовувати фізичну силу, обшуковувати тощо. «Охоронці були зовсім не захищені. Навіть журналісти мають право на носіння зброї. Законодавство зовсім не враховувало моменти, пов’язані з безпекою нашого життя. Ми мали купу обов’язків, а прав — фактично ніяких. Ми готуємо охоронців півжиття, аби вони змогли захистити себе в таких ситуаціях, як у «Каравані», а потім у найгостріший момент нам немає чим і постояти за це життя. Нехай нас перевіряють, як і міліціонерів, але дадуть бодай якісь засоби самооборони. Переконаний, такі законодавчі зміни дозволять себе мінімально захистити», — скаржиться «УМ» директор приватної служби охорони «Горностай» Максим Максименко.
Водночас правозахисники побоюються, що озброєні новими повноваженнями охоронці почнуть ними зловживати. Адже навіть до законодавчих нововведень покупці часто скаржилися на інколи відверто неправомірні дії приватної охорони. Тож експерти переконані, що таких працівників, у першу чергу, слід не озброювати, а тренувати. «Насправді немає ніякої проблеми в тому, щоб видати охоронцям кийки і бронежилети. Більшість із них і так їх мають. Проблема в тому, що треба підвищувати рівень підготовки охоронців. Із понад тисячі фірм, які мають ліцензію, тільки два відсотки облаштували спеціальні центри підготовки приватних охоронців. А потім і виникають такі випадки, як у «Каравані», коли охоронці не можуть провести навіть огляд у правильному режимі», — зазначив у коментарі «УМ» генеральний директор Холдингу охоронних підприємств «Шериф» Дмитро Стрижов.