Це Богородичне свято є однією з найважливіших сторінок святкового календаря українського народу. Возносячи молитви Господу, завжди зверталися і до діви Марії, яка стала об’єднуючим началом між Богом і родом людським. Перша Пречиста відзначається на Успіння Пресвятої Богородиці 28 серпня, а Третя Пречиста припадає на свято Введення — 4 грудня.
«Чому в народі це свято називається «Другою Пречистою»? Бо вважається, що перша — це Успіння. Хоча за церковним календарем новий рік розпочинається 14 вересня, так що формально Різдво Богородиці є «Першою Пречистою». Специфічних освячень і церемоній у цей день не відбувається, але напередодні та зранку в храмах проходять богослужіння і літургії», — розповiдає «УМ» священик УПЦ КП Євстратій Зоря.
Про ці три «Пречисті» мовиться в народній приказці: «Перша пречиста жито засіває, Друга — дощем поливає, а Третя снігом покриває». Справді, на Другу Пречисту зазвичай iдуть дощі по всій Україні. А ще в народі збереглася така приказка: «Прийшла Перша Пречиста — одягла природа намисто, прийшла Друга Пречиста — взяла комара нечиста, а прийшла Третя Пречиста — стала діброва безлиста».
Друга Пречиста вважається жіночим святом, коли «слабку стать» належить вшановувати як продовжувачку роду людського. Ця традиція, очевидно, походить від давнього арійського свято Рожениць. Жiнки, в яких немає дiтей, замовляють службу Божу в церквi, а потім справляють обiд, на який запрошують бiдних, — «щоб молилися Богородицi за її дiтей».
Богородичні свята пишно відзначаються у місцях, де освячувалися церкви на її честь. Храмові (престольні) свята проходили з богослужінням і наступною за ним трапезою. Обов’язково влаштовували гостини, їздили до родичів у інші населені пункти, відвідували близьких, кумів, сватів. Навіть за часів тотальної атеїзації України, коли чимало храмів було знищено, у селах збиралися й досі збираються численні храмові гостини.
Окрім обов’язкової риби, на Богородичнi свята готували всілякі м’ясні страви: борщ зi свининою чи птицею, печеню чи то душенину з м’ясом, різноманітну городину, фаршировану м’ясною начинкою, голубці, пироги, млинці, вареники.