У Грузії, де 1 жовтня відбудуться парламентські вибори, спалахнув гучний скандал. У Глданській тюрмі — найбільшій у країні — викрито факти знущання з в’язнів, які жахають своєю жорстокістю. І цього разу владі не вдасться звинуватити опозицію в провокації, як у тих випадках, коли для цього справді були підстави. Адже відеозаписи з кадрами цих тортур першим виклало на своєму сайті міністерство внутрішніх справ. Хоча, як підозрюють експерти, швидше за все, МВС просто вдалося випередити «злив» інформації, яка мала з’явитися у пресі вже перед самим днем голосування, аби у влади не було часу на виправдання, пояснення і вжиття відповідних заходів щодо винуватців.
Реформа пенітенціарної системи — одна з головних у реформаторському портфелі команди президента Саакашвілі. Викорінивши корупцію в раніше наскрізь корумпованих правоохоронних органах, влада взялася за тюрми, де «злодії в законі» раніше також сиділи, як у п’ятизіркових готелях. Тобто за гроші мали все — і «трикімнатні» камери, й елітну їжу, випивку та куриво, навіть наркотиків та повій було вдосталь. За останні роки ситуація нібито змінилася: на зміну старим в’язницям радянського зразка прийшли повністю нові — як будівлі, так і система. Принаймні так здавалося досі.
Проте у вівторок грузинське суспільство підірвало відзняте прихованою камерою відео з Глданської тюрми №8, яка досі вважалася зразково–показовою — принаймні саме її показували журналістам як зразок переходу пенітенціарної системи на нові, «цивілізовані» рейки. І справді, зовні все виглядало більш ніж пристойно: чисті й охайні камери з яскравою постільною білизною і туалетом «за дверима» (а не «а ля параша»), смачна й здорова їжа в їдальні, тренажери, бібліотека, комп’ютеризоване приміщення для зустрічей із відвідувачами... Але кадри, оприлюднені спершу на сайті МВС, а згодом і опозиційними телеканалами «Маестро» та «ТВ–9», свідчать: у цьому «готелі» ув’язнених били і ґвалтували — гумовими кийками та навіть віником. Відео, на якому в екзекуції беруть участь близько 20 охоронців, відзняв колишній співробітник виправного закладу №8 Володимир Бедукадзе, який втік у Бельгію. У розмові з «ТВ–9» він стверджує, що ув’язнених регулярно катували за прямим наказом міністра внутрішніх справ Бачо Ахалаї. І міністр виконання покарань Хатуна Калмахелідзе про це знала.
33–річна Хатуна — випускниця університету ім. Джорджа Вашингтона у США, яку Саакашвілі запросив у свою команду в рамках залучення прогресивних молодих грузинів, що навчалися за кордоном і були готові впроваджувати західні стандарти на оновленій батьківщині. Після появи сенсаційного відео пані міністр заявила про звільнення з посади голови Департаменту з виконання покарань Давида Чакуа. А вчора (на думку оглядачів, уже запізно) і сама подала у відставку, заявивши: «Під час перебування на посаді я зробила все для того, щоб права людини було захищено і система виконання покарань максимально відповідала європейським стандартам. Але, як видно, мої зусилля були недостатніми, і факти порушення прав ув’язнених мали місце. Я дуже про це шкодую і хочу взяти на себе людську та, звісно, політичну відповідальність за це все».
Не виключено, що це лише перша відставка в уряді, пов’язана з «тюремним» скандалом. Після оприлюднення відеозаписів (причому лише «найлегших» із них — як зазначається на сайті МВС, є й іще гірші) у найбільших містах Грузії відбулися багатотисячні акції протесту. На вулиці Тбілісі, Батумі, Поті, Горі, Кутаїсі вийшли не лише прихильники опозиції, а й симпатики влади, яких украй обурила ця ситуація. Учасники мітингів вимагали відставки й кримінального переслідування міністрів внутрішніх справ та виконання покарань.
У ніч на середу ситуацію прокоментував президент Грузії Михаїл Саакашвілі, який у спеціальній заяві назвав тортури ув’язнених «обурливим актом, спрямованим проти достоїнства і прав людини». І пообіцяв, що всіх, «хто організував і здійснив, а також допустив», буде суворо покарано. Учора головний прокурор Грузії Муртаз Зоделава оголосив про затримання десяти осіб, підозрюваних у причетності до злочинів у Глданській тюрмі. Серед них — заступник керівника департаменту з виконання покарань Гага Мкурналідзе, директор Глданської тюрми Давид Хучуа, його заступник Віктор Качеїшвілі та ще низка керівних осіб виправного закладу.