Суд про гроші

14.09.2012
Суд про гроші

Канцлер Ангела Меркель зустріла звістку про рішення суду в Бундестазі. В її руках — сумочка, де лежить ключ до оздоровлення єврогрошей. (Рейтер.)

Днями мільярдер Джордж Сорос, подорожуючи Європою, сказав: «Німеччина мусить або очолити зону євро, або євро помре». Питання, чи братиме Німеччина участь у механізмі збереження фінансової стабільності (ESM), виявилося настільки складним і політично суперечливим, що до його вирішення долучили Конституційний суд ФРН. Учора суд, який засідав у Карлсруе, схвалив участь країни в механізмі фінансової стабілізації, проте з деякими застереженнями.

Та попри зауваження КС, результат судового засідання з тріумфом сприйняли офіційні столиці країн–членів ЄС, фінансисти і значна частина німецького політикуму.

Нагадаємо, що до КС зі скаргами звернулася фракція лівих у Бундестазі та громадянська ініціатива «Більше демократії». Цей позов називали наймасштабнішим в історії країни. Поки справу розглядав Конституційний суд, парламент не міг почати ратифікацію відповідних законів щодо ESM, а європейський стабілізаційний фонд був блокований, адже саме Німеччині належить майже третина, а конкретніше — 27 відсотків його капіталу. Тепер же, як зазначила вчора Ангела Меркель, виступаючи в Бундестазі, «Конституційний суд відкрив шлях до Європейського стабілізаційного механізму та фіскального пакту... Німеччина послала сильний месидж Європі та за її межі». Деякі оглядачі вважають, що КС змушений був прийняти позитивне рішення у справі ще й від усвідомлення, що в протилежному випадку європейські ринки вмить би обвалилися.

Рішення КС пожвавило ринки. «Відтак євро, що останній тиждень безперервно дорожчало щодо долара, тепер зміцнилося на 2,7 відсотка», — аналізує Бі–Бі–Сі.

Щодо згаданих вище застережень Конституційного суду, то головне з них — це обмеження фінансової частки країни у стабілізаційному фонді єврозони — вона не повинна перевищувати 190 млрд. євро (загальний обсяг фонду — 500 млрд. євро). «Ці обмеження не стануть перешкодою для стабілізації ринків, — вважає прем’єр–міністр Італії Маріо Монте, який емоційно назвав повідомлення з Карлсруе «чудовою новиною». Нагадаємо, що ESM було створено як постійний фонд допомоги країнам єврозони, що потерпають від кризи — Греції, Італії, Іспанії, Португалії тощо.

  • Майдан біля Кремля

    Російські активісти активно вивчають «матбазу» масових протистоянь із правоохоронцями: щити, балаклави, коктейлі Молотова... За прикладами, благо, далеко ходити не треба: поряд, якихось шість сотень кілометрів, — Україна, де досвідчені товариші покажуть, навчать, передадуть досвід. >>

  • Кремлівська «Зміна»

    Лідер партії «Зміна» (Zmiana) Матеуш Піскорський не знав, що його партію фінансували російські спецслужби — така лінія захисту польського політика, заарештованого у Польщі за шпигунство та поширення антиукраїнських настроїв. Прокуратура і Агенція внутрішньої безпеки стверджують, що все було саме навпаки. >>

  • Потрібні робочі руки

    На тлі низького безробіття та великої кількості вакансій чеський уряд започаткував нову державну програму запрошення іноземних фахівців, повідомляє «Радіо «Свобода». Ідеться передусім про кваліфіковану робочу силу, яка зможе закрити прогалини на чеському ринку праці, а головним джерелом таких фахівців чехи бачать Україну. >>

  • З голоду не помрете, але паски затягуйте

    Міністри фінансів країн єврозони та представники Міжнародного валютного фонду після 11-годинних переговорів у Брюсселі домовилися вчора про новий транш допомоги для Греції в 11,5 млрд. доларів (10,3 млрд. євро) та реструктуризацію боргу, повідомляє Бі-Бі-Сі. >>