Тільки за офіційними даними МОЗ, сьогодні близько 63 тисяч українців є носіями ВІЛ — цифра, що невпинно зростає з кожним днем. Доля цієї сумної статистики відома: про неї згадують 1 грудня, у Всесвітній день боротьби зі СНІДом, і блокують бар'єром упередженого ставлення до носіїв вірусу в решту днів. Водночас і зростання рівня захворюваності, і творення суспільних стереотипів щодо ВІЛ-інфікованих часто зумовлене недостатньою поінформованістю людей.
Щоб змінити подібну ситуацію, німецький спортсмен-екстремал Йоахим Франц ось уже десять років веде активну боротьбу зі СНІДом, організовуючи незвичайні акції в усьому світі. Їх мета — звернути увагу громадськості на проблему ВІЛ. У ході реалізації нового проекту «Пам'ятний знак — експедиція проти СНІДу» Йоахим Франц зі своєю командою побував і в українській столиці. Як зазначив присутній на прес-конференції представник німецького посольства, «участь Києва у цьому проекті є надзвичайно важливим фактом, своєрідним втіленням міжнародної активності України, її бажання пліч-о-пліч зі світовою спільнотою боротися проти СНІДу». Київ — одна з семи столиць, через які проходить шлях експедиції. А її кінцевим пунктом є пік Перемоги (Киргизстан), де на висоті 7438 метрів учасники акції планують встановити символічний знак боротьби зі СНІДом — велетенську червону стрічку. У кожному місті на знак підтримки акції свої підписи на цій стрічці залишають представники урядів, громадських і політичних організацій, засобів масової інформації. Загалом же проект вдалося реалізувати завдяки підтримці німецької влади — Герхард Шредер узяв його під свою опiку.
Подорож стартувала 25 червня у Ганновері. До складу експедиції, окрім професійних альпіністів, увійшли і звичайні робітники, фотографи, вчителі. За словами Йоахима Франца, основна складова проекту — екстремальний спорт — є лише засобом реалізації запланованого. Адже не менш важливою місією, ніж збирання коштів для допомоги хворим на СНІД, учасники акції вважають і проведення роз'яснювальної роботи під час подорожі. Саме тому вони сподіваються на широкий розголос своєї незвичайної експедиції, прагнучи ініціювати впровадження такої ж просвітницької діяльності й на місцях. А кошти на медикаменти для ВІЛ-інфікованих планують зібрати від продажу фотокарток, зроблених на вершині піку Перемоги. Права на них мають бути передані UNAIDS — об'єднаній програмі ООН з ВІЛ/СНІДу, з якою вперше співпрацює команда Йоахима Франца.
Позаду Берлін, Варшава, Мінськ. Тепер на команду Йоахима Франца чекають Росія, Казахстан та Киргизстан. Для них цей проект — новий виклик і водночас нова глава їхнього життя, адже, як зазначив найдосвідченіший учасник експедиції Вольфганг Кнохенхауер, «брати участь у цьому сходженні — особлива честь. Це серйозний виклик — забути про власні амбіції і поставити в центр уваги спільну мету всієї експедиції».
Оксана ТРИГУБ,
Інна ПРЯДКО.