Закінчується епоха традиційних лампочок. Процес скасування неефективних джерел світла Європейська Комісія розпочала 2009 року, а з 1 вересня він вступив у заключну фазу: в усіх країнах Євросоюзу почався етап виведення з експлуатації «неенергоефективних» лампочок. Раніше в ЄС було заборонено виробництво та продаж лампочок потужністю 100, 75 та 60 ватт, а віднині доведеться розпрощатися і з 40–ваттними та 25–ваттними лампами розжарювання. Втім, як повідомляє «Німецька хвиля», серед клієнтів вони й надалі залишаються популярнішими, ніж «економні», оскільки дають більш приємне для зору світло. Тому, за словами представниці Торговельної інспекції ФРН Моніки Майхшик, виробники й споживачі навчилися обходити закон. У продажу з’явилися лампочки нібито технічного призначення, які формально призначені для вуличної сигналізації або майстерень, але їх можна використовувати й у звичайних побутових умовах.
Перехід на енергозберігаючі лампочки відбувається не без проблем. Тепер покупець змушений оперувати такими поняттями, як сила світла, температура кольору, тривалість світіння та екологічність. При цьому споживач ще має врахувати, де саме горітиме лампа і для чого. Експерти німецького журналу Test випробували галогенні, енергозберігаючі та LED–лампи і поставили найвищий бал світлодіодним (LED) лампочкам — вони сприятливі для довкілля, довготривалі, подають світло одразу ж після вмикання і споживають у порівнянні зі старою «лампочкою Ілліча» на 90 відсотків менше струму. Єдина їхня вада — висока ціна.
Найбільший вибір на полицях європейських магазинів нині — серед енергозберігаючих лампочок. Вони споживають ненабагато більше енергії, ніж LED, однак часто дратують затримками після вмикання та й світять гірше. Але найбільше економні лампочки критикують за вміст отруйної ртуті. Експерти радять: якщо енергозберігаюча лампа розбилася, слід вийти з приміщення та впродовж 30 хвилин добре провітрити помешкання. Потім рештки зібрати вологою ганчіркою та викинути у спеціальний контейнер.
Забороною на традиційні лампочки ЄС сподівається знизити споживання електроенергії, що виробляється вугільними електростанціями. До речі, лампи розжарювання опинилися поза законом не лише в Євросоюзі: у таких країнах, як США, Австралія, Бразилія, Філіппіни, Китай та Індія, заборону на «лампочки Ілліча» або вже запровадили, або ось–ось це зроблять.