Схід Європі допоможе?

31.08.2012

Канцлер ФРН Ангела Меркель учора вранці прибула до Пекіна з дводенним візитом — уже другим упродовж цього року. Головною метою вояжу німецької гості до Китаю є переконати керівництво цієї країни активніше долучитися до порятунку зануреної у глибоку кризу зони євро. У програмі візиту — переговори Меркель і з лідером КНР Ху Цзіньтао, і з прем’єр–міністром Вень Цзябао.

У Пекіні ще ніколи не виса­джувався настільки потужний німецький десант: окрім фрау канцлера, до складу делегації входять глави міністерств закордонних і внутрішніх справ та ще п’ятеро міністрів федерального уряду, очільники найпотужніших німецьких концернів та інші представники бізнесу. Як повідомляє агенція ДПА, під час німецько–китайських консультацій буде підписано багато важливих угод. За кілька годин до приземлення літака з німецькою делегацією в Пекіні китайська інфрормагенція «Сіньхуа» поширила повідомлення, що КНР купить у європейського концерну «Аеробус» 50 його літаків останньої моделі на загальну суму 3,5 мільярда доларів США. Ця домовленість є однією з частин більш широкої торговельної угоди між Німеччиною та Китаєм, яку сьогодні буде підписано в Пекіні. Загалом очікується підписання десяти окремих угод про співпрацю в галузі енергетики, сектору комунікацій, охорони здоров’я, захисту довкілля, морського співробітництва та інших. Китайський прем’єр під час вчорашньої зустрічі з Меркель пообіцяв, що його країна продовжить інвестувати в ЄС. У 2012–му товарообмін між КНР та ФРН становив 180 мільярдів доларів, що майже вдвічі більше, ніж п’ять років тому.

Серед іншого, канцлер ФРН заохочуватиме Пекін інвестувати в облігації країн Європейського Союзу, які найбільше охоплені кризою. Як чільний представник ЄС, Меркель збирається запевнити китайців у тому, що рішучі заходи, які вживає Німеччина для порятунку єврозони від розпаду, дадуть свої плоди. Китайські інвестори, які володіють держоблігаціями Греції, впродовж цього року вже зазнали значних втрат, коли Афіни за підтримки європейських партнерів, у тому числі й Берліна, провели реструктуризацію своєї заборгованості. Тому особливого ентузіазму до пропозицій Меркель у Піднебесній не спостерігається.

Водночас саме двосторонні німецько–китайські відносини на тлі підозріливого ставлення КНР до ЄС загалом розвиваються дуже добре. У жовтні Німеччина відкриє вже п’яте своє генеральне консульство у місті Шеньян.

 

ДО РЕЧІ

До Пекіна Ангела Меркель приїхала з дещо послабленими позиціями у своїй ролі «матінки Європи». Напередодні візиту канцлер ФРН провела в Берліні переговори про кризу в єврозоні з Маріо Монті — прем’єр–міністром Італії, економіка якої дуже потерпає від надто високої рентабельності її облігацій. Це означає, що Італія змушена дорого платити за позичання грошей. Рим хоче, щоб Європейський центральний банк провів інтервенцію на ринку облігацій. Німеччина, однак, виступає категорично проти, оскільки побоюється підвищення темпу інфляції.

Банківська ліцензія для Європейського стабілізаційного механізму також стала каменем спотикання на переговорах між німецьким канцлером та італійським прем’єром. Ця ліцензія дозволить ЄСМ напряму фінансувати уряди проблемних країн єврозони, а не лише банки. Маріо Монті переконував Ангелу Меркель, що так буде легше вийти з кризи. Але канцлер залишилася непохитною: «Дозволю собі ще раз процитувати президента Європейського центробанку, з яким я цілком погоджуюся. Маріо Драгі сказав, що надання Європейському стабілізаційному механізмові банківської ліцензії несумісне з угодами ЄС».

Німеччина — головний донор ЄСМ — побоюється, що надання грошей напряму урядам збільшить обсяг коштів, які країни повинні перерахувати на підтримку єврозони.

  • Майдан біля Кремля

    Російські активісти активно вивчають «матбазу» масових протистоянь із правоохоронцями: щити, балаклави, коктейлі Молотова... За прикладами, благо, далеко ходити не треба: поряд, якихось шість сотень кілометрів, — Україна, де досвідчені товариші покажуть, навчать, передадуть досвід. >>

  • Кремлівська «Зміна»

    Лідер партії «Зміна» (Zmiana) Матеуш Піскорський не знав, що його партію фінансували російські спецслужби — така лінія захисту польського політика, заарештованого у Польщі за шпигунство та поширення антиукраїнських настроїв. Прокуратура і Агенція внутрішньої безпеки стверджують, що все було саме навпаки. >>

  • Потрібні робочі руки

    На тлі низького безробіття та великої кількості вакансій чеський уряд започаткував нову державну програму запрошення іноземних фахівців, повідомляє «Радіо «Свобода». Ідеться передусім про кваліфіковану робочу силу, яка зможе закрити прогалини на чеському ринку праці, а головним джерелом таких фахівців чехи бачать Україну. >>

  • З голоду не помрете, але паски затягуйте

    Міністри фінансів країн єврозони та представники Міжнародного валютного фонду після 11-годинних переговорів у Брюсселі домовилися вчора про новий транш допомоги для Греції в 11,5 млрд. доларів (10,3 млрд. євро) та реструктуризацію боргу, повідомляє Бі-Бі-Сі. >>