Ігри незламних

31.08.2012
Ігри незламних

Перша паралімпійська чемпіонка Британії Маргарет Мон запалює вогонь Паралімпіади–2012. Фото Рейтер.

На лондонському ста­діоні у Стратфорді, де лише 12 серпня урочисто закрилася ХХХ Олімпіада, знову запалав олімпійський вогонь. Позавчора увечері там відбулася церемонія відкриття Паралімпійських ігор, які триватимуть до 9 вересня. За 503 комплекти медалей у 21 виді програми змагатимуться 4280 спортсменів із 166 країн світу — це найбільше представництво в історії паралімпійського руху, який налічує 52 роки. Серед країн–дебютантів — Албанія, Антигуа і Барбуда, Сан–Маріно та Американські Віргінські острови. Як і під час відкриття Олімпіади–2012, на стадіоні була присутня королева Великої Британії Єлизавета ІІ — саме вона оголосила про початок ігор.

Величне шоу, за яким 80 тисяч глядачів спостерігали на власні очі й багато мільйонів — у телетрансляції, розпочала британська доброчинна організація «Аеробіліті», яка допомагає людям з обмеженими можливостями вчитися на пілотів. Напередодні церемонії до Лондона привезли вогонь Паралімпіади, в естафеті якого взяли участь понад півтисячі спортсменів. Честь запалити вогонь Ігор випала 84–річній британці Маргарет Мон — першій в історії країни паралімпійській чемпіонці, яка виборола золоту медаль у стрільбі з лука ще 1960 року.

Ті мешканці та гості Лондона, які не змогли потрапити на стадіон, могли стежити за перебігом церемонії на Трафальгарській площі, де встановили 60–метровий гігантський екран. Там же можна буде спостерігати за перебігом самих змагань, які транслюватимуть наживо. До слова, Лондон аж на 700 тисяч побив рекорд Паралімпійських ігор 2008 року в Пекіні за кількістю проданих квитків: цього разу їх розпродано 2,5 мільйона. Вартість дорослого квитка — 10 фунтів стерлінгів, для дітей та пенсіонерів вхід на змагання удвічі дешевший.

У колишньому олімпійському селищі, яке організатори оперативно переобладнали відповідно до потреб паралімпійців, мешкатиме загалом понад 4 тисячі спортсменів, 3,5 тисячі офіційних осіб та 22 собаки–поводирі.

Делегація України — найбільша за всі часи й одна з найбільших на Паралімпіаді–2012 — налічує 155 спортсменів, які змагатимуться у 12 видах програми. І в більшості з них українці — серед фаворитів. Попри те, що людям з обмеженими можливостями у нашій державі ведеться несолодко, українські паралімпійці чотири роки тому в Пекіні посіли четверте місце в неофіційному медальному заліку, виборовши 24 золоті медалі.

 

ДОВІДКА «УМ»

Паралімпійські змагання беруть свій початок зі змагань, які влаштував лікар Людвіг Гуттман у шпиталі Сток–Мандевілль для пацієнтів з хворобами хребта, розташованому в британському Букінгемширі. Людвіг Гуттман — нейрохірург, німець єврейського походження, народився у Верхній Сілезії, що зараз є територією Польщі, і навчався у Бреслау, а докторський ступінь здобув у Фрайбурзькому університеті. Напередодні Другої світової війни 1939 року, побоюючись переслідувань, перебрався до Великої Британії, де у 1944–му на прохання британського уряду започаткував центр для пацієнтів із хворобами хребта. Якось під час прогулянки шпиталем Гуттман побачив, як хворі на візках катали між собою м’яча. Згодом лікар навчив їх стрільбі з лука та метанню списа. Так, починаючи з 1948 року, у Сток–Мандевіллі почали проводити щорічні міжнародні ігри серед людей з обмеженими можливостями.

А з 1960 року почали відлік Паралімпійські ігри. Тож недарма королева Єлизавета ІІ, оголошуючи відкриття Паралімпіади, сказала: «Ігри повертаються до країни, в якій вони й розпочалися понад 60 років тому».

До речі, мером паралімпійського селища у Лондоні є дочка Людвіга Гуттмана — Єва Гуттман. На церемонії відкриття селища вона сказала, що паралімпійці своїми досягненнями втілюють те, про що мріяв її батько.

  • Майдан біля Кремля

    Російські активісти активно вивчають «матбазу» масових протистоянь із правоохоронцями: щити, балаклави, коктейлі Молотова... За прикладами, благо, далеко ходити не треба: поряд, якихось шість сотень кілометрів, — Україна, де досвідчені товариші покажуть, навчать, передадуть досвід. >>

  • Кремлівська «Зміна»

    Лідер партії «Зміна» (Zmiana) Матеуш Піскорський не знав, що його партію фінансували російські спецслужби — така лінія захисту польського політика, заарештованого у Польщі за шпигунство та поширення антиукраїнських настроїв. Прокуратура і Агенція внутрішньої безпеки стверджують, що все було саме навпаки. >>

  • Потрібні робочі руки

    На тлі низького безробіття та великої кількості вакансій чеський уряд започаткував нову державну програму запрошення іноземних фахівців, повідомляє «Радіо «Свобода». Ідеться передусім про кваліфіковану робочу силу, яка зможе закрити прогалини на чеському ринку праці, а головним джерелом таких фахівців чехи бачать Україну. >>

  • З голоду не помрете, але паски затягуйте

    Міністри фінансів країн єврозони та представники Міжнародного валютного фонду після 11-годинних переговорів у Брюсселі домовилися вчора про новий транш допомоги для Греції в 11,5 млрд. доларів (10,3 млрд. євро) та реструктуризацію боргу, повідомляє Бі-Бі-Сі. >>