Нинішня влада не втомлюється говорити про боротьбу з корупцією, а Президент Віктор Янукович навіть обіцяв «руки повідбивати корупціонерам, ким би вони не були». МВС, Генпрокуратура та СБУ час від час публікують статистику, в якій особливо наголошують на кількості притягнутих до кримінальної відповідальності чиновників iз владної команди. Мовляв, ми не ділимо винних на своїх та чужих. Утім, до тенет правоохоронців, ймовірно, потрапляють лише ті «регіонали», які з кимсь забули поділитися або почувалися занадто самовпевнено і на «поради» людей з вищим статусом не зважали. Інакше як пояснити ті факти, коли громадськість ледь не на тарiлцi приносить до владних кабінетів у Києві достовірні факти корупції місцевих «князьків», але на цю інформацію ніхто не зважає. Як приклад, можна навести схему корупційного будівництва у Бучі, що під Києвом, яку докладно описав ще на початку літа у своїх зверненнях до керівництва держави, Верховної Ради, Київської облдержадміністрації та окремих нардепів відомий на Приірпінні активіст, голова ГО «Народна воля» Віктор Бархоленко. Минуло два місяці, а віз і нині там. На свою адресу пан Бархоленко отримав лише кілька відписок.
Мер та рідня
«Наразі, майже все будівництво у Бучі житлових кварталів багатоповерхової забудови з об’єктами комерційного призначення повністю підконтрольні родині мера міста Анатолія Федорука», — стверджує у розмові з «УМ» депутат Ірпінської міськради V скликання Віктор Бархоленко. — Раніше тут дали побудувати кілька будинків тому ж «Київміськбуду», але відтоді, як вони провели всі комунікації до зведених багатоповерхівок, нових ділянок їм більше не дали. Чомусь ті конкурс не пройшли. Воно й зрозуміло, бо тепер на ділянках із проведеними комунікаціями будує ТОВ «Будрегіонінвест», засновниками якого є дружина голови Бучанської міськради та дружина колишнього його заступника Володимира Карплюка».
За словами пана Бархоленка, мер Федорук «оформляє землю для майбутнього об’єкта забудови на низку підставних осіб». Разом ми переглядаємо документи, які засвідчують отримання ділянок. Наприклад, семеро нікому не відомих громадян, щойно отримавши у власність ділянки, одразу віддають свої права на розпорядження цією землею... двоюрідному брату мера — Олегу Яцюку, який згодом уповноважує ТОВ «Будрегіонінвест» розпоряджатися земельними ділянками під будівництво зазначеного об’єкта.
«Після цього «Будрегіонінвест», а також родичі мера — пан Карплюк та пан Яцюк — укладають договір про спільну діяльність у будівництві житлових будинків. При цьому всі нотаріальні дії здійснює приватний нотаріус Наталія Матвієць — дружина колишнього заступника прокурора Київщини, який, у свою чергу, є земляком мера Бучі й свого часу навіть отримав від мерії трикімнатну квартиру», — продовжує голова ГО «Народна воля».
Цікаво, що, згідно з документами, наприкінці минулого року лише протягом тижня (з 27 жовтня по 3 листопада) мерії Бучі вдалося ухвалити рішення на будівництво житлового кварталу площею майже 10 га в центрі міста по бульвару Богдана Хмельницького, а потім позачерговим рішенням виконкому надати дозвіл «Будрегіонінвесту» на розробку проекту багатоповерхової забудови. Неабияка оперативність!
«Сарафан» і рекламує, і будує
Інший приклад: ділянку площею майже 1,5 га під будівництво житлового масиву «Новатор» отримує товариство «Меліоратор» (власник — дядько мера Василь Яцюк). Ця «контора» нібито «передумала» будуватися і передає це право товариству «Сарафан» (засновниками якого є родина вищезгаданого пана Карплюка — на той час заступника мера).
Варто зауважити, що фірма «Сарафан» була відома як рекламна агенція і до будівництва жодного відношення не мала. Масив «Новатор» фактично став її першим будівельним майданчиком, тож не дивно, що недосвідчений «забудовник» вів роботи з порушенням правил безпеки й охорони праці. Як наслідок, трапилася трагедія: на будівництві одна людина загинула, а друга отримала тяжкі травми. Обоє працювали нелегально. ЗМІ повідомляли про ці факти, але до сьогодні винних у смерті робітника не знайдено, а пан Карплюк швиденько залишив посаду заступника мера «заднім числом».
Відтак, щоб врятувати будівництво, «Сарафан» передає функції підрядника вже ТОВ «Будрегіонінвест» (нагадаємо, що засновниками товариства є пані Федорук та її кума пані Карплюк). Паралельно вищезгаданий «Меліоратор» будує іншу дев’ятиповерхівку.
Страшне перо не в гусака
«Хіба ці дії мера Федорука не містять ознаки корупційних правопорушень, згідно зi ст. 6 Закону «Про заходи запобігання і протидії корупції»? — риторично запитує Віктор Бархоленко. — Хіба не є неправомірним сприяння юридичним та фізичним особам у здійсненні ними господарської діяльності, укладанні контрактів? Хіба правоохоронці не бачать у цих діях ще й ознак злочинів, передбачених ст. 364 Кримінального кодексу — зловживання владою або службовим становищем?».
У зверненні на ім’я Президента Януковича пан Бархоленко звертав увагу на те, що «на всіх перерахованих об’єктах ведеться активне будівництво сімейно–родинним кланом Федорука кошторисом у сотні мільйонів гривень». З Банкової звернення «спустили» на прокуратуру Київщини, а там заходів щодо припинення вказаних діянь мера і рідні, як вимагає законодавство, так і не вжили. У відписці, яка надійшла Бархоленку днями від прокурора області Михайла Витязя, жодним словом не згадується ТОВ «Будрегіонінвест», як і його засновники — дружина і кума мера. Отже, саму схему будівництва «від мера до рідні» прокуратура навіть не розглядала. А щодо рішень міськради та виконкому вказується, що «це було колегіальне рішення»...
Серед інших адресатів звернення (спікера Володимира Литвина, депутатів Геннадія Москаля, Арсенія Яценюка та інш.) відреагував лише заступник «губернатора» Київщини Ярослав Москаленко. Але як! Звернення Бархоленка про злочинну діяльність деяких посадових осіб пан Москаленко переадресував... до Державної інспекції сільського господарства в Київській області! А там запропонували звернутися до них безпосередньо.