У столиці Ірану позавчора почався XVI саміт «Руху неприєднання». Захід, який стартував із заклику до солідарності позаблокових країн, триватиме впродовж тижня. У роботі саміту візьмуть участь 7500 делегатів від країн–учасниць та спостерігачів, а також сотні дипломатів, серед яких буде й Генсек ООН Пан Кі Мун. Для гарантування заходів безпеки до Тегерану стягнуто 110 тисяч поліцейських. «Позаблоковий» рух наразі об’єднує 120 країн та 15 країн–спостерігачів, але в Тегерані повноцінними делегаціями будуть репрезентовані лише 40 із них, оскільки США та Ізраїль зробили все можливе, щоб понизити рівень події і представити саміт таким собі зібранням маргіналів.
Рух позаблокових держав засновано 1961 року з ініціативи тодішнього президента Югославії Йосипа Броз Тіто — як противагу супердержавам, що визначають глобальну політику. На цей час до нього належать передусім країни, що розвиваються. Західні дипломати сумніваються у значенні тегеранського саміту, однак для уряду Ірану він є важливим сигналом того, що США не вдасться повністю ізолювати цю країну. Під час саміту очікується обговорення гострих міжнародних питань, зокрема військового конфлікту в Сирії. Іран збирається оголосити нові ініціативи щодо його врегулювання.
Однак розпочався саміт зі скандалу. В офісі глави Палестинської національної адміністрації Махмуда Аббаса заявили, що той не приїде на саміт, якщо там буде присутній лідер «Хамасу» Ісмаїл Ханія. Іран повідомив, що Ханію на саміт не запрошували. На що «Хамас» запевнив, що Ханія все ж таки приїде до Тегерана в понеділок — як гість іранського президента Махмуда Ахмадінеджада.