Згідно з постановою НБУ №312, зареєстрованою у Міністерстві юстиції ще 14 серпня, вже з 31 серпня особи–нерезиденти, а також фізичні особи можуть завозити в Україну іноземну валюту без документів, які б підтверджували зняття грошей із закордонних рахунків. Таким чином, Національний банк змінив правила перевезення готівкових і банківських металів через українську митницю.
Начальник управління методології валютного регулювання Нацбанку Людмила Чепінога у коментарі газеті «Коммєрсант–Україна» переконує: крок НБУ спрямований на наближення до європейської практики безготівкових розрахунків. «Враховуючи загальносвітову тенденцію швидкого розвитку безготівкових платежів, яка характеризує рівень ринкових відносин, заходи Нацбанку нині спрямовані на ріст безготівкових розрахунків в Україні, — пояснює банкір. — Тепер фізична особа–нерезидент має право вивозити з України готівку в сумі, яка перевищує 10 тисяч євро, тільки в тій кількості, в якій ця особа раніше ввезла і задекларувала на митниці».
Утім ця вимога діє в нашій державі вже кілька років. Головне ж нововведення, пояснює начальник відділу одного з відділень столичного «Укрсиббанку» Віталій, — постанова дає можливість не розкривати джерело надходження коштів при ввезенні на територію нашої держави, навіть якщо сума перевищує 10 тисяч євро. Тобто відтепер митників не турбуватиме питання, чи гроші зароблені чесно: «Ця постанова має як позитивні, так і негативні сторони. Приміром, вона буде на руку тим, хто має можливість узяти за кордоном кредит під відсотки, привезти гроші в Україну і тут поставити позичені кошти на депозит під прибутковий відсоток».
Водночас Віталій не погоджується, що основна мета нововведення — наближення України до безготівкового розрахунку: «Цим документом НБУ фактично розширив коридор неконтрольованого перевозу саме готівкових коштів. Адже якщо кредитну картку при перетині кордону треба декларувати, суму грошей на ній відтепер немає необхідності зазначати. А це означає розширення меж коридору, яким, у тому числі, переправлятимуть і «відмиті» чи незаконно отримані кошти».
У свою чергу, відомий адвокат Сергій Мітюрін у коментарі «УМ» припускає, що нововведення набуде чинностi напередодні українських виборів невипадково: «Зрозуміло, що вибори потрібно фінансувати. Зрозуміло, що в нашій країні походження грошей на такі потреби не завжди прозоре і чесне. Тепер знайти кошти на фінансування буде значно легше. Якщо така ініціатива з’явилася, безумовно, вона з’явилася неспроста і комусь вигідна».
Талія БОГДАН